لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۰

درخواست خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی برای اعمال فشار بر ایران


خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین از رهبران سیاسی کانادا خواستند که در پیگیری این امر «به حقیقت و عدالت» پایبند باشند.

روزنامه «اتاوا سیتیزن» روز شنبه ۲۷ شهریور در گزارشی نوشته است که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز بر خواسته خود از پلیس کانادا برای آغاز تحقیقات جنایی جهت شناسایی مجرمان واقعی این حادثه تأکید کرده است.

این خانواده‌ها همچنین بار دیگر خواستار آن شدند که دولت کانادا از طریق دیوان بین‌المللی دادگستری و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، به حکومت ایران برای همکاری در تحقیقات فشار بیاورد.

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی،‌ یکی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی که دی ماه ۹۸ توسط پدافند موشکی سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد، در همین رابطه به صدای آمریکا گفت، اوایل خرداد ماه سال جاری،‌ کشورهای مختلف از جمله کانادا، اوکراین، و پنج کشور دیگری که شهروندان خود را در سقوط این هواپیما از دست داده بودند، به جمهوری اسلامی هشدار دادند که باید در مدت دو ماه مسائل را شفاف‌سازی کند. وی تاکید کرد که آن فرصت به پایان رسیده است.

آقای سلیمانی در ادامه با اشاره به این که خانواده قربانیان خواستار کشاندن جمهوری اسلامی به دیوان بین المللی دادگستری یا دیوان بین المللی کیفری هستند، افزود،‌ این خانواده‌ها همچنین خواستار «تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران، انجام تحقیقات جنایی در کانادا، و اعمال تحریم‌های هدفمند بر مسئولان جمهوری اسلامی» هستند.

وی با اشاره با انتخابات پیش رو در کانادا نیز گفت، فارغ از آن که کدام حزب پیروز انتخابات کانادا خواهد شد، خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی با آن دولت همکاری خواهد کرد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین از تهران عازم کی‌یف در اوکراین بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند، اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

XS
SM
MD
LG