لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

روسیه دستور داد دفتر ناتو در مسکو تعطیل شود


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از موضع ناتو در برابر کشورش انتقاد کرد. آرشیو
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از موضع ناتو در برابر کشورش انتقاد کرد. آرشیو

روسیه اخراج دیپلمات‌های خود از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل را تلافی می کند.

به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا، روسیه روز دوشنبه دستور داد دفتر ناتو در مسکو تعطیل شود و اعلام کرد که فعالیت هیئت مستقر خود در ائتلاف ناتو را متوقف می‌کند.

اوایل ماه جاری ناتو اعلام کرد هشت نفر از کسانی که در هیئت روسیه در دفتر ناتو در بروکسل کار می‌کردند، ماموران اطلاعاتی بودند و دسترسی آنها به دفتر ناتو را لغو کرد. ناتو همچنین کارکنان دفتر خود در مسکو را از ۲۰ نفر به ۱۰ نفر کاهش داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، این اتهامات را رد کرد و گفت: «ناتو علاقه‌ای به هیچ نوع گفت‌وگوی برابر یا کار مشترک ندارد

او گفت روسیه کار نمایندگی دائمی خود در ناتو را «احتمالا از اول ماه نوامبر» یا چند روز پس از آن تاریخ متوقف می‌کند. لاوروف گفت، موضع ناتو نسبت به روسیه «روز به روز تهاجمی‌تر می‌شود

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت سفارت روسیه در بلژیک به مسائل بین مسکو و ناتو رسیدگی خواهد کرد.

سخنگوی ناتو در واکنش گفت روسیه هنوز به طور رسمی درباره اقدامات خود اطلاع‌رسانی نکرده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، نیز گفت که اقدام مسکو «شرایط دشواری را که ما در آن قرار داریم، طولانی‌تر می‌کند.» او گفت تصمیم روسیه «فشار جدی‌ بیشتری بر روابط وارد خواهد کرد» و این اقدام مسکو را «تأسف بار» خواند.

روابط ناتو و روسیه از زمان الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ بیشتر متشنج شده است. از آن زمان، هر دو طرف از تمرینات نظامی طرف دیگر در نزدیکی مرزهای دو کشور انتقاد می کنند.

XS
SM
MD
LG