لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

وزیر دفاع آمریکا با هدف تمرکز بر ثبات منطقه دریای سیاه راهی اروپا می‌شود


آرشیو
آرشیو

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، این هفته برای دیدار با رهبران گرجستان، اوکراین، و رومانی و نیز شرکت در نشست وزیران دفاع ناتو در بلژیک راهی اروپا می‌شود.

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت این وزارتخانه «قاطعانه از هم‌پیمانان و شرکای اروپایی خود در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه در منطقه حساس دریای سیاه حمایت می‌کند، و وزیر دفاع مشتاقانه منتظر دیدار با همتایان خود و دیگر مقامات ارشد به منظور تحکیم تعهد ایالات متحده نسبت به یک اروپای ایمن، پایدار، و مرفه است.»

بنا بر این بیانیه، آقای آستن در گرجستان با ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر، و جوانشیر بورچولادزه، وزیر دفاع، دیدار و درباره روابط دوجانبه و امنیت منطقه گفت وگو خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا در اوکراین نیز با ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهوری، و آندری تاران، وزیر دفاع، دیدار و درباره «حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین» و همچنین اصلاحات در صنایع دفاعی آن کشور گفت وگو خواهد کرد.

آقای آستین در رومانی با کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری، و نیکولای چیوکا، وزیر دفاع ملی، دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت وگو خواهد کرد. وی در آن کشور همچنین به دیدار نیروهای آمریکایی مستقر در یک پایگاه هوایی خواهد رفت.

او سپس در بلژیک در جلسه ای با حضور همتایان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و ینس استولتنبرگ، دبیر کل آن سازمان، شرکت می‌کند تا اطمینان حاصل کند که این اتحادیه «برای چالش‌های آینده آماده است.»

افزایش همکاری‌ها و تقویت ناتو از اصلی‌ترین اهداف سیاست خارجی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، معرفی شده است.

XS
SM
MD
LG