لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

آمریکا از اختصاص بسته جدید کمک نظامی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار به اوکراین خبر داد


نقشه اوکراین
نقشه اوکراین

کاخ سفید روز جمعه ٢١ اردیبهشت اعلام کرد که ایالات متحده در حال آماده‌کردن یک بسته کمک نظامی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار به اوکراین است.

این اقدام کاخ سفید پس از تصویب طرح کمک به اوکراین، اسرائیل، و تایوان از سوی کنگره به ارزش ۹۵ میلیارد دلار می‌آید.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده، این بسته کمکی شامل توپخانه، مهمات برای پدافند هوایی «ناسماس»، مهمات ضدتانک، خودروهای زرهی، و سلاح‌های سبک است که می‌توانند بلافاصله در میدان نبرد مورد استفاده قرار گیرند.

کمک‌های روز جمعه در قالب قانونی است که به رئیس جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد در مواقع اضطراری بدون تایید ویژه کنگره از ذخایر تسلیحاتی آمریکا به متحدان این کشور بدهد.

نزدیک به ۶۱ میلیارد دلار از بسته کمکی ۹۵ میلیاردی تصویب‌شده از سوی کنگره آمریکا به اوکراین اختصاص می‌یابد. از این میزان، مبلغ هشت میلیارد دلار در قالب قانون مزبور به اوکراین تحویل داده می‌شود.

این اقدام کاخ سفید در حالی انجام می‌شود که نیروهای روسیه روز جمعه ۲۱ اردیبهشت با آغاز حملات زمینی در اطراف خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، در شمال شرق جبهه جدیدی در لشکرکشی خود به او این کشور گشودند.

تا پیش از حمله به خارکیف، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در جنوب و شرق این کشور متمرکز بود.

وزارت دفاع اوکراین با تأیید این خبر، گفت که درگیری در مناطق مرزی شدت گرفته و نیروهای کمکی به منطقه اعزام شده‌اند.

به گفته این وزارت‌خانه، روسیه شهر مرزی «ووچانسک» را با بمب‌های هوایی هدایت‌شونده و توپخانه هدف قرار داده است. ووچانسک یک شهر مرزی است که پیش از آغاز جنگ حدود ۱۷ هزار جمعیت داشت، ولی در حال حاضر فقط چند هزار نفر در آن ساکن هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در جریان یک کنفرانس خبری در کی‌یف گفت که موج جدید حملات روسیه آغاز شده و نبرد شدیدی میان طرفین در جریان است.

اوکراین پیش از حمله جدید مسکو نسبت به افزایش حضور نیروهای نظامی روسیه در منطقه هشدار داده بود. با این حال مشخص نبود که این تجمع نیروها برای فریب مدافعان اوکراینی است‌ یا با هدف تهاجم نظامی صورت می‌گیرد. احتمال می‌رود گشایش جبهه جدید در خارکیف پیش‌زمینه حمله گسترده‌تر روسیه در این منطقه باشد.

ولودیمیر زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی

به گفته ولودیمیر زلنسکی، روسیه ممکن است در بهار یا تابستان حمله بزرگی را علیه اوکراین آغاز کند. او در ادامه افزود که نیروهای اوکراینی آماده مقابله با حمله روسیه در خارکیف بودند ولی مسکو ممکن است نیروهای بیشتری به منطقه اعزام کند.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، نیر‌وهای زرهی روسیه تلاش کردند تا از خطوط دفاعی سربازان اوکراینی عبور کنند ولی موفق نشدند و نبرد سنگین همچنان در جریان است.

هم‌زمان با تهاجم روسیه به خارکیف، گلوله‌باران شهرهای مرزی اوکراین با شدت ادامه دارد. اوله سینهوبوف، فرماندار منطقه خارکیف، گفت که در جریان حملات روسیه به این شهرک‌های مرزی، دست‌کم دو غیرنظامی کشته و پنج نفر زخمی شدند.

روسیه در ابتدای تهاجم‌ نظامی خود به اوکراین بخش‌های وسیعی از منطقه خارکیف را تصاحب کرد ولی نیروهای اوکراینی در جریان ضد حمله خود بیشتر این مناطق را پس گرفتند.

با این حال روسیه به تدریج در حال پیشروی در منطقه دونتسک، در جنوب خارکیف، است و احتمال دارد که حمله گسترده‌ای را این‌ منطقه آغاز کند. در هفته‌های اخیر حملات هوایی روسیه به مناطق مختلف خارکیف افزایش یافته است و نیروهای روسی بیشتری به این جبهه اعزام شدند.

حملات روسیه به اوکراین در شرایطی افزایش یافته است که کی‌یف با کمبود نیروهای انسانی و جنگ‌افزارهای دفاعی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG