لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

روسیه از انهدام موشک‌ها و پهپادهای شلیک‌شده از اوکراین خبر داد؛ کامرون: باید در مقابل روسیه سخت‌گیرتر و قاطع‌تر باشیم


فرماندار منطقه بلگورود روسیه که با اوکراین مرز مشترک دارد می‌گوید حمله هوایی اوکراین به این منطقه هشت نفر را مجروح کرد و به تعداد زیادی ساختمان مسکونی و خودرو آسیب رساند.

ویاچسلاو گلادکوف در شبکه تلگرام گفت: در میان مجروحان یک دختر یازده ساله است که به بیمارستان منتقل شده است.

او افزود که حدود ۳۴ آپارتمان در ۱۹ ساختمان و همچنین ۳۳ خودرو در شهر بلگورود، مرکز اداری این منطقه آسیب دیده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، ۱۵ موشک پرتاب شده از سامانه شلیک موشکی «ومپایر آر‌ام-۷۰» و یک پهپاد را بر فراز منطقه منهدم کردند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت که سه پهپاد نیز بر فراز منطقه کورسک روسیه و دو پهپاد بر فراز منطقه بریانسک سرنگون شدند. تمامی این مناطق با اوکراین هم‌مرز هستند.

خبرگزاری رویترز به طور مستقل نتوانسته این گزارش‌ها را تأیید کند و اوکراین نیز واکنشی نداشته است ولی کی‌اف اغلب این موضوع را عنوان کرده است که تخریب زیرساخت‌های نظامی، انرژی و حمل‌ونقل روسیه، می‌تواند تلاش‌های جنگی مسکو را تضعیف ‌کند.

همزمان، دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا در سخنرانی خود در مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا با توجه به تهدیدهای کنونی در جهان خواستار در پیش گرفتن سیاست خارجی سختگیرانه‌تری از سوی کشورهای عضو ناتو شد.

آقای کامرون به جنگ روسیه در اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: «اگر قرار باشد تهاجم غیرقانونی پوتین چیزی به ما بیاموزد، باید این باشد که اقدامات کم و دیر هنگام تنها می‌تواند متجاوز را تحریک می‌کند و ما باید سخت‌گیرتر و قاطع‌تر باشیم.»

کامرون که در اواسط آبان گذشته توسط ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا به دولت بازگردانده شد معتقد است که بریتانیا باید امنیت را در اولویت قرار دهد و جسورتر، واقع‌بینانه‌تر و بی‌رحمانه‌ عمل کند.

او از وعده سوناک برای افزایش بودجه دفاعی بریتانیا استقبال کرد و گفت اولویت دادن به امنیت در برابر چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران حیاتی است.

آقای کامرون با اشاره به دوران نخست‌وزیری‌اش گفت که غرب توسط جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین مورد آزمایش قرار می‌گیرد و ملت‌ها یا باید شجاعت نشان دهند یا به دشمنان اجازه دهند آینده‌شان را بنویسند.

XS
SM
MD
LG