لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

یک مقام آمریکایی: آمریکا و قطر توافق کردند به هر گونه درخواست ایران برای دسترسی به شش میلیارد دلار پول آزاد‌شده عمل نکنند


در پی انتشار گزارشی در واشنگتن پست مبنی بر توافق آمریکا و قطر برای جلوگیری از دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار پول مسدود شده ایران که در ازای آزادی پنج شهروند آمریکایی آزاد شده است، آسوشیتدپرس هم با انتشار گزارشی،‌ این خبر را تایید کرد.

بنا بر این گزارش، این توافق روز پنجشنبه توسط یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود اعلام شد و این حرکت از مسدود شدن وجوه جلوگیری می‌کند.

بر اساس مفاد توافق، ایران باید درخواست دسترسی به پول را بدهد و فقط می تواند از آن برای مقاصد بشردوستانه استفاده کند.

این توافق نگرانی‌هایی را در مورد احتمال استفاده ایران از این پول برای حمایت از گروه‌های تروریستی مانند حماس برطرف می‌کند.

ایران حامی مالی و نظامی اصلی حماس است، اما ایالات متحده تا این لحظه مدرکی مبنی بر اینکه ایران مستقیماً در حملات اخیر حماس به اسرائیل دست داشته است، پیدا نکرده است.

روزنامه واشنگتن پست هم روز پنج‌شنبه نوشت آمریکا و قطر توافق کردند که با توجه به کشتار اخیر حماس در اسرائيل، از دسترسی جمهوری اسلامی به ۶ میلیارد دلار پول ایران که بعد از توافق تبادل زندانی وارد حساب‌هایی در قطر شد جلوگیری کنند.

واشنگتن پست در گزارشی به نقل از دو نفر که نخواستند نامشان فاش نشود، نوشت که والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا، روز پنجشنبه به دموکرات‌های مجلس نمایندگان گفت، مقامات آمریکایی و دولت قطر توافق کردند که پس از حمله حماس به اسرائیل، از دسترسی جمهوری اسلامی ایران به حساب ۶ میلیارد دلار مربوط به کمک‌های بشردوستانه جلوگیری کنند.

این در حالی است که جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید روز پنج‌شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که پول‌های آزاد شده فقط برای مصارف انساندوستانه در دسترس است.

حماس و جهاد اسلامی روز شنبه در حمله‌ای غافلگیرکننده وارد جنوب اسرائيل شدند و حدود ۱۲۰۰ نفر از جمله زنان و کودکان را به طرز فجیعی کشتند.

اجساد شماری از کشته‌شدگان سوخته است. شمار بسیاری از قربانیان در یک فستیوال موسیقی صلح شرکت کرده بودند. علاوه بر اسرائیلی‌ها شهروندان کشورهای دیگر نظیر آمریکا در حمله این گروه‌ها که هر دو مورد حمایت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی هستند کشته شدند. بسیاری نیز گروگان گرفته شده و به غزه منتقل شده‌اند.

XS
SM
MD
LG