لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

بلینکن: آمریکا سرگرم راستی‌آزمایی گزارش‌ها در مورد کشته و مفقودشدن چند آمریکایی در اسرائیل است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت شش میلیارد دلار پول ایران که طی مبادله زندانی میان جمهوری اسلامی و آمریکا آزاد شد، هنوز خرج نشده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به کسانی که گفته‌اند جمهوری اسلامی این پول را صرف تقویت حماس کرده گفت این افراد یا اطلاعات نادرست دریافت کرده‌اند و یا سرگرم پخش اطلاعات نادرست هستند که در هر دو صورت اشتباه است.

به دنبال حملات روز شنبه حماس به اسرائیل، برخی نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری و بسیاری از قانونگذاران این حزب در کنگره با اشاره به «واگذاری» شش میلیارد دلار از سوی دولت بایدن به جمهوری اسلامی در ماه گذشته، سیاست‌های بایدن در قبال دولت جمهوری اسلامی را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز در نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه، دولت بایدن را به «خیانت به اسرائیل» متهم کرد.

بلینکن در بخش دیگری از سخنانش گفت دولت بایدن گزارش‌هایی درباره کشته و مفقود شدن چندین آمریکایی در جریان حمله روز شنبه حماس علیه اسرائیل در اختیار دارد و سرگرم راستی‌آزمایی آنها است.

دیپلمات ارشد آمریکا همچنین از ارائه کمک اضافی به اسرائیل خبر داد و گفت: «ما سرگرم بررسی درخواست‌های اضافی ویژه اسرائیلی‌ها هستیم. فکر کنم احتمالا امروز بیشتر در این باره خواهید شنید.»

بلینکن افزود بایدن دستور داده اطمینان حاصل شود اسرائیل به تمام ابزارهای لازم برای مقابله با حملات حماس مجهز است.

جو بایدن در واکنش به «حملات تروریستی» اسلامگرایان حماس به اسرائیل، اعلام کرد آمریکا «محکم و تزلزل‌ناپذیر» از متحد خود حمایت می‌کند.

پس از تسلط حماس بر باریکه غزه در سال ۲۰۰۷، این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران چهار بار با اسرائیل وارد جنگ شده است.

قرار است روز یکشنبه جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت در اسرائیل برگزار شود.

XS
SM
MD
LG