لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

نتایج گزارش یک کمیسیون فراحزبی: آمریکا باید برای جنگ همزمان با چین و روسیه آماده باشد


موشک بلستیک- آرشیو
موشک بلستیک- آرشیو

یک هیئت دو حزبی منصوب شده از سوی کنگره آمریکا، پنجشنبه ۲۰ مهر گفت که ایالات متحده باید با گسترش نیروهای متعارف، تحکیم اتحادها، و تقویت برنامه نوسازی تسلیحات هسته‌ای خود برای جنگ‌های احتمالی همزمان با روسیه و چین آماده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش کمیسیون موضع استراتژیک، در بحبوحه تنش با چین بر سر تایوان، تشدید اصطکاک با روسیه بر سر تهاجم این کشور به اوکراین، و برخی مسائل دیگر منتشر می‌شود.

یک مقام ارشد این کمیسیون از گفتن اینکه آیا گزارش‌های اطلاعاتی گردآوری شده نشان‌دهنده همکاری چین و روسیه در زمینه تسلیحات هسته‌ای است یا خیر، خودداری کرد. این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت: «ما نگران هستیم، ممکن است هماهنگی نهایی بین آنها به نحوی وجود داشته باشد که ما را به این ساختار دو جنگی می‌رساند.»

این یافته‌ها، استراتژی امنیت ملی کنونی آمریکا را که خواستار پیروزی در یک درگیری، و بازدارندگی درگیری دیگر است، تغییر می دهد و نیاز به افزایش هزینه‌های دفاعی هنگفت با حمایت نامشخص کنگره دارد.

این گزارش همچنین با موضع جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر اینکه زرادخانه هسته‌ای کنونی ایالات متحده برای بازدارندگی نیروهای مشترک روسیه و چین کفایت می‌کند، در تضاد است.

این هیئت فراحزبی متشکل از شش دموکرات و شش جمهوری‌خواه است که توسط کنگره در سال ۲۰۲۲ برای ارزیابی تهدیدها علیه ایالات متحده، و توصیه به تغییرات در نیروهای متعارف و هسته‌ای آمریکا تشکیل شد.

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا

در این گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای آمده است که تهدیدهای چین و روسیه در بازه زمانی ۲۰۲۷-۲۰۳۵حاد خواهند شد، بنابراین برای آمادگی کشور باید هم اکنون تصمیم گیری شود.

در بخش دیگری گفته می‌شود که برنامه ۳۰ ساله نوسازی تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده، که در سال ۲۰۱۰ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ گفته شد که تا سال ۲۰۴۶ هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد داشت، باید به طور کامل برای ارتقاء همه کلاهک‌ها، سیستم‌های تحویل، و زیرساخت‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین باید عمر عملیاتی زیردریایی‌های دارای موشک بالستیک را افزایش داد و سلاح های هسته‌ای تاکتیکی بیشتری را در آسیا و اروپا مستقر کرد.

XS
SM
MD
LG