لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

بایدن و نتانیاهو در مورد «مرحله‌بندی» ادامه جنگ در غزه گفتگو کردند


آرشیو
آرشیو

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تماسی تلفنی درباره «مرحله‌‌بندی» عملیات نظامی اسرائیل در غزه گفتگو کردند.

به گزارش وب سایت کاخ سفید، آقای بایدن در این گفتگو با تاکید بر لزوم حرکت به سوی «مبارزه با شدت کمتر علیه حماس»‌، از آقای نتانیاهو خواست فضای امن بیشتری برای غیرنظامیان ایجاد کند تا آنها بتوانند از مناطقی که درگیری‌ها جریان دارد، با ایمنی بیشتری دور شوند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر لزوم محافظت از غیرنظامیانی که در عملیات‌ کمک رسانی بشردوستانه در غزه شرکت دارند، تاکید کرد.

به گزارش کاخ سفید، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و نخست‌وزیر اسرائیل همچنین «درباره اهمیت آزادی همه گروگان‌های باقی‌مانده» در غزه نیز تبادل نظر کردند. در حال حاضر بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ گروگان در دست شبه نظامیان حماس و در غزه به سر می برند.

به نوشته «تایمز آف اسرائیل»، جو بایدن پس از این گفتگو به خبرنگاران گفت که مکالمه خصوصی و طولانی با بنیامین نتانیاهو درباره جنگ در غزه داشت اما صحبتی درباره آتش‌بس نکرد.

او به جزییات این گفتگو اشاره نکرد.

در این حال، رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که مدت زمان این تماس تلفنی ۴۵ دقیقه بوده است.

نخست وزیر اسرائیل روز ۲۲ آذر گفته بود دولت جو بایدن از آغاز جنگ اسرائیل با حماس، همواره از مواضع دولت اسرائیل به طور کامل «حمایت» کرده و مانع «فشار بین‌المللی برای توقف جنگ» شده است.

بر اساس گزارش ها، رئیس‌جمهوری آمریکا، در همان روز گفته بود که اسرائیل به دلیل بمباران بی‌رویه غزه در حال از دست دادن حمایت‌ها است و نخست وزیر اسرائيل، باید کابینه تندروی خود را تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG