لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

ادعای حماس: ارتباط‌ ما با گروه مسئول نگهداری پنج گروگان اسرائیلی قطع شده است


خانواده و دوستان سوگوار یاکوف الیان، یک سرباز اسرائیلی جان‌باخته، در مراسم تشییع جنازه او در قبرستانی در تل‌آویو. جمعه اول دی ۱۴۰۲
خانواده و دوستان سوگوار یاکوف الیان، یک سرباز اسرائیلی جان‌باخته، در مراسم تشییع جنازه او در قبرستانی در تل‌آویو. جمعه اول دی ۱۴۰۲

حماس روز شنبه دوم دی مدعی شد ارتباط با یک گروه مسئول نگهداری پنج گروگان اسرائیلی در نوار غزه را به دلیل بمباران‌های اسرائیل از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابوعبیده، سخنگوی شاخه نظامی گردان‌های عزالدین قسام، با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی این گروه گفت حماس معتقد است این گروگان‌ها در جریان یک حمله اسرائیل کشته شده‌اند.

رویترز در گزارش خود تصریح کرده قادر به راستی‌آزمایی این گزارش نیست و مقامات اسرائیلی تا زمان تنظیم این خبر، واکنشی به آن نشان نداده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نیز نمی‌تواند به طور مستقل هیچ کدام از ادعاهای حماس را تایید کند.

حماس در جریان حمله مرگبار تروریستی ۱۵ مهر خود به اسرائیل حدود یک‌هزار و ۲۰۰ نفر را قتل‌عام کرد و نزدیک به ۲۴۰ تن دیگر از جمله زنان، سالخوردگان، و کودکان را ربود.

حماس ماه گذشته مدعی شد بیش از ۶۰ گروگان به دلیل حملات هوایی اسرائیل مفقود شده‌اند. هنوز این رقم مورد ادعای حماس به طور رسمی تایید نشده است اما اسرائیل معتقد است نزدیک به ۲۰ گروگان در غزه جان خود را از دست داده‌اند.

حماس در چارچوب توافق آتش‌بس موقت یک‌هفته‌ای خود با اسرائیل در اواخر ماه نوامبر، بیش از ١۰۰ گروگان را آزاد کرد و در مقابل اسرائیل نیز ۲۴۰ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.

این در حالی است که روز شنبه خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی با برپایی تظاهراتی خواستار آن شدند که دولت اسرائیل آزادی زندانیان ستیزه‌جوی بلندپایه فلسطینی را در هرگونه توافق جدید با حماس مد نظر قرار دهد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، اسرائیل، ژاپن و شمار دیگری از کشورها حماس و همچنین گروه جهاد اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG