لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

بازگشت جنگنده‌های هوایی «ای‌-‌۱۰ تاندربولت» به آسمان خاورمیانه


یک اسکادران از جت‌های تهاجمی «ای-۱۰ تاندربولت»، که به طور ویژه‌ای برای حمل سه برابر بمب نسبت به مدل‌های قبلی اصلاح شده‌اند به خاورمیانه اعزام شده‌اند تا نیروی هوایی ایالات متحده را در بحبوحه تنش‌های فزاینده با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه تقویت کنند.

ژنرال الکسوس گرینکویچ، که فرماندهی مرکزی نیروی هوایی را رهبری می‌کند، گفت: «این جت‌های تهاجمی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری می‌شوند که آنها را قادر می‌سازد تا ۱۶ بمب با قطر کوچک را ظرف چند هفته حمل کنند.

ژنرال گرینکویچ روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای گفت: «این اسکادران واقعاً به عنوان پیامی برای اطمینان دادن به شرکای ما در اینجا هستند... اما همچنین نشانگر توانایی واقعی ما در برابر برخی از تهدیداتی است که در رابطه با ایران با آن مواجه هستیم».

هر یک از این جت‌های جنگنده می‌توانند تا ۶۴ هدف زمینی را بمباران کنند که تقریباً سه برابر افزایش یافته است. هر هواپیما همچنین می‌تواند راکت‌های هدایت‌شونده لیزری را همراه با تفنگ ۳۰ میلی‌متری ضد‌تانک خود حمل کند.

«ای-۱۰ تاندربولت» همچنین به فرماندهان انعطاف پذیری بیشتری می‌دهد زیرا می‌تواند از باندهای کوتاه یا خاکی پرواز کند.

اسکادران «ای-۱۰ تاندربولت» به دو اسکادران اف-۱۶ ملحق می‌شود که تحت فرماندهی ژنرال گرینکویچ است.

اگرچه پنتاگون نسبت به دوران جنگ در افغانستان و عراق حضور بسیار کمتری در خاورمیانه دارد اما نیروهای آمریکایی همچنان در حال مبارزه با داعش در سوریه و کمک به ارتش عراق هستند.

مقامات آمریکایی می‌گویند گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در سوریه نیز فعال هستند و برخی اوقات به نیروهای آمریکایی در منطقه حمله می‌کنند. در ماه مارس، یک حمله انتحاری مشکوک به پهپادهای ایران منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی شد و پنج نظامی در پایگاهی در شمال شرق سوریه کشته و زخمی شدند. ایران همچنین پهپادهای انتحاری را به روسیه می‌دهد که از آنها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامی در اوکراین استفاده کند.

«ای-۱۰ تاندربولت»ها همچنین می‌توانند بر فراز تنگه هرمز مورد استفاده قرار گیرند، منطقه‌ای که قایق‌های تندرو ایرانی کشتی‌های جنگی و نفتکش‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

این جنگنده‌ تهاجمی که در دهه ۱۹۷۰ میلادی طراحی شد، نسل‌های پیاده نظام ارتش آمریکا را شیفته خود کرده است زیرا آهسته و پایین پرواز می‌کند و می‌تواند قبل از اینکه به اهداف خود ضربه بزند، به آنها چشم بدوزد.

XS
SM
MD
LG