لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

اتحادیه اروپا پسرعموهای بشار اسد را به دلیل «مشارکت در قاچاق مواد مخدر» تحریم کرد


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

اتحادیه اروپا روز دوشنبه دو پسرعموی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، دو شهروند لبنانی، و ده‌ها نفر دیگر را به دلیل دست‌داشتن در «عملیات گسترده قاچاق مواد مخدر» تحریم کرد.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، سوریه به یک «بازیگر اصلی» در تولید و تجارت مواد مخدر تا آن سوی اروپا تبدیل شده و با افزودن بر ثروت خود از این راه، منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

وسیم اسد و سامر اسد دو پسر عموی بشار اسد، نوح زعیتر از معروف‌ترین قاچاقچیان مواد مخدر در لبنان، و حسن دقو قاچاقچی لبنانی-سوری مشهور در زمینه مواد مخدر، از جمله تحریم‌شدگان از سوی اتحادیه اروپا به دلیل قاچاق و تجارت قرص مخدر «کاپتاگون» هستند.

ایالات متحده آمریکا نیز اوایل فروردین هر چهار نفر را به اتهام مشارکت در تجارت و قاچاق «کاپتاگون» تحریم کرد.

شخص بشار اسد نیز پیشتر در همین ارتباط تحریم شده است. حکومت بشار اسد تولید و قاچاق مواد مخدر را تکذیب می‌کند و مدعی است در تلاش برای توقف تجارت آن در خاک سوریه است.

اتحادیه اروپا در بیانیه روز دوشنبه خود مضر اسد، دیگر پسر عموی بشار اسد، را نیز تحریم کرد. هرچند در بیانیه اتحادیه اروپا دلیل تحریم او اعلام نشده است.

علاوه بر اسامی مزبور، این اتحادیه چندین فرد و شرکت امنیتی خصوصی و همچنین لشکر چهارم ارتش سوریه را که تحت فرماندهی ماهر اسد، برادر بشار اسد، قرار دارد، به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد.

اتحادیه اروپا همچنین شرکت روسیه‌ای «استوری‌ترانسگاز» را به دلیل پشتیبانی کردن و سود بردن از دولت بشار اسد تحریم کرد. ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۴ این شرکت روسیه‌ای را به دلیل ارتباط با دولت روسیه تحریم کرد.

مقامات منطقه‌ می‌گویند حزب‌الله، گروه تروریستی مورد حمایت ایران، و همچنین گروه‌های مسلح سوری مرتبط با دمشق، در پشت تجارت فزاینده کپتاگون هستند که از طریق اردن به جنوب یا از لبنان به غرب قاچاق می‌شود. اما حزب‌الله این اتهامات را رد می‌کند.

فروردین گذشته و همزمان با اعلام تحریم‌های ایالات متحده علیه خانواده اسد در فروردین ماه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اعضای خانواده و همکاران بشار اسد را متهم کرد که برای تامین مالی سرکوب مردم سوریه به تجارت غیرقانونی مواد مخدر متکی هستند.

XS
SM
MD
LG