لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

انتقاد تند بنیامین نتانیاهو در «ایپک» از جمهوری اسلامی؛ تمجید از مردم ایران


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به واشنگتن پایتخت آمریکا سفر کرده، صبح روز سه‌شنبه در اجلاس سالانه «کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» سخنرانی خود را آغاز کرد.

نخست وزیر اسرائیل در بخشی از سخنان خود ایران را عامل همه اتفاقات بد برای اسرائیل دانست و گفت: با ایران چه کنیم. بسیاری از چیزهای بد که علیه اسرائیل اتفاق می افتد به خاطر نقش جمهوری اسلامی ایران است. ما باید ایران را متوقف کنیم. ما این نظام حامی تروریسم را متوقف می‌کنیم.

وی افزود: در سخنرانی قبلی ام هشدار دادم که ایران یک نظام دروغگو به جامعه بین المللی است و نباید به این نظام اعتماد کرد. من هشدار داده بودم که با لغو تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران آرام نمی شود بلکه این نظام یاغی تر می شود. حالا چه می بینید‌؟ آیا ایران آرامتر شده یا یاغی تر.

آقای نتانیاهو با نشان دادن یک نقشه که ایران، عراق، یمن، سوریه و نوار غزه در آن سیاه بودند، گفت جمهوری اسلامی ایران دنبال ایجاد امپراتوری خود به سمت مدیترانه است که یک پل از تهران تا لبنان و دمشق بسازد. آنها در حال ساخت پایگاه هایی در کشورهای همسایه برای حمله به ما هستند.

وی افزود: من اجازه نمی دهم که ایران از سوریه و لبنان برای حمله با ما استفاده کند و من هر کاری لازم باشد انجام می دهم. ما هرگز اجازه نمی دهیم ایران،‌ نه اکنون و نه ده سال دیگر به سلاح اتمی برسد. از پرزیدنت ترامپ که روشن کرد اجازه نخواهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد تشکر می کنم.

نخست وزیر اسرائیل بعد از انتقادات تند از جمهوری اسلامی ایران، از مردم ایران تقدیر کرد. او گفت ما هوادار آن دسته از مردم ایران هستیم که طرفدار آزادی هستیم. ما امیدوار به روزی هستیم که این رژیم سیاه بر افتد و مردم ایران و اسرائیل در صلح و دوستی با هم زندگی کنند.

نخست وزیر اسرائیل در بخشی از سخنرانی خود به پیشرفت های این کشور اشاره کرد و گفت اسرائیل یکی از پیشتازان امنیت سایبری جهان است. او با انتشار نقشه ای، گفت زمانی که سه دهه پیش تازه در حوزه دیپلماسی فعال بود، هشتاد کشور با اسرائیل ارتباط داشتند اما حالا بیش از ۱۶۰ کشور با ما در ارتباط هستند.

در نقشه آقای نتانیاهو ایران و عربستان از جمله کشورهای قرمز بودند که با اسرائیل رابطه ندارند.

در این سخنرانی، آقای نتانیاهو با نمایش هواپیمایی که در آن یک بمب چندی پیش کشف شد، گفت تشکیلات اطلاعاتی و نظامی اسرائیل در سالهای اخیر دهها عملیات و تهدید تروریستی را خنثی کردند. او از ارتش اسرائیل تشکر کرد و از کهنه سربازان اسرائیلی حاضر در سالن ایپک نیز تقدیر کرد.

دیدار روز دوشنبه با پرزیدنت ترامپ

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ایران را بزرگترین چالش خاورمیانه خواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همراه با بانوی اول روز دوشنبه ۱۴ اسفند در کاخ سفید از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همسرش استقبال کردند.

رهبران دو کشور سپس در دیدار کوتاهی با خبرنگاران، علاوه بر ایران، درباره برخی مسائل دیگر از جمله صلح خاورمیانه صحبت کردند.

رئیس جمهوری آمریکا روابط آمریکا و اسرائیل را بسیار گرم توصیف کرد و در مورد طرح ساختن سفارت آمریکا در اورشلیم سخن گفت.

او گفت: ما روابط بسیار نزدیکی در امور تجاری داریم و در زمینه نظامی و مبارزه با تروریسم نیز روابط و همکاری بسیار بسیار نزدیکی داریم؛ می گویم احتمالا روابط آمریکا و اسراییل هرگز بهتر از این زمان نبوده است.

بنیامین نتانیاهو با قدرانی از حمایت رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل و ستایش از رویکرد وی در قبال ایران و سازمان ملل، برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را از سوی رئیس جمهوری آمریکا، با پایان دادن به تبعید یهودیان در بابل توسط کورش کبیر پادشاه ایران و اعلامیه بالفور و برسمیت شناختن کشور اسرائیل از سوی هری ترومن در سال ۱۹۴۸ مقایسه کرد و افزود: «بزرگترین چالش در خاورمیانه ایران است و باید متوقف شود.»

او گفت: «بزرگترین چالش در خاورمیانه و علیه هر دو کشور ما و کشورهای عرب منطقه در یک کلمه خلاصه شده؛ ایران. ایران بلندپروازی‌های اتمی خود را رها نکرده و از توافق اتمی ثروتمندتر و سرکش‌تر بیرون آمده و در همه جا از جمله در مرزهای اسرائیل به تجاوزات خود ادامه می‌دهد. به تصور من ایران باید متوقف شود.»

انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر اسرائیل در ادامه در مورد ضرب الاجل آمریکا به قدرتهای اروپایی در مورد رفع نقائص توافق اتمی با ایران مذاکره کنند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرد که اگر آمریکا و کشورهای اروپایی نتوانند در مورد ترمیم کاستی‌های توافق برجام به توافقی برسند، واشنگتن از توافق کناره خواهد گرفت.

مقامات آمریکا همچنین انتظار دارند موضوع توافق صلح با فلسطینی‌ها را که دولت آقای ترامپ هنوز امید به پیشبرد آن دارد، با نخست وزیر اسرائیل در میان گذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG