لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

دومین روز اجلاس ایپک و تاکید بر لزوم تحریم بازوی نظامی ایران و گروه‌های نیابتی


مقابله با حضور دائمی جمهوری اسلامی ایران درنواحی هم مرز سوریه با اسرائیل و مقابله با برنامه موشکی تهران در قالب اصلاحات در توافق اتمی برجام، دو موضوع مهم در بحث‌های نخستین روز اجلاس سالانه کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا موسوم به ایپک در واشنگتن بود.

این بحث‌ها روز دوشنبه ۱۴ اسفند با آغاز دومین روز اجلاس ایپک در سخنرانی‌ها و نشست‌های پرسش و پاسخ ادامه یافت.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد جزو سخنرانان جلسه روز دوشنبه هستند اما پیش از آنها، سناتور تام کاتن، سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس در نشست ایپک گفت ایران، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، به ویژه اسرائیل، را تهدید می کند بنابراین شراکت آمریکا و اسرائیل در مقابله با تهدیدات بسیار حیاتی است.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از محل اجلاس ایپک، آقای کاتن که از مخالفان توافق اتمی با ایران است، درباره تغییرات در این توافق گفت: «برجام را نمی‌توان با مذاکره با آیت الله‌ها اصلاح کرد، بلکه باید آمریکا در همکاری با شرکای اروپایی خط قرمزها را برای ایران روشن کند و به آنها بگوید که در صورت تخطی، با آن به شکل متحد برخورد خواهیم کرد.»

آقای کاتن گفت که آمریکا در حال مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه از طریق اعمال تحریم‌های شدید علیه گروه‌های نیابتی ایران و بازوی نظامی ایران در سوریه است.

به اعتقاد او تا زمانی که حکومت روحانیون در ایران بر سر کار است، متحدان آمریکا از جمله اسرائیل در تهدید مداوم به سر خواهند برد.

این سناتور جمهوریخواه با اشاره به دیگر تهدیدات علیه آمریکا و اسرائیل گفت: «تروریسم همچنان بزرگترین تهدید برای آمریکا و متحدانمان از جمله اسرائیل است. پس از آن روسیه و چین هستند، اما روسیه اقتصاد شکننده ای دارد و رهبری جسور اما چین با وضعیت اقتصادی نیرومند بر روی فناوری‌های پیشرفته سرمایه گذاری کرده و توان سایبری خود را افزایش چشمگیری داده است.»

او همچنین دو کشور ایران و کره شمالی را یاغی خواند اما گفت که تهدید از سوی ایران قویتر است، زیرا نه تنها کشور بزرگتری است بلکه به دنبال صادرات ایدئولوژی خویش است و برنامه اتمی و موشکی دارد که تهدیدی مستقیم برای آمریکا و متحدانش از جمله اسرائیل است.

پیش از آقای کاتن، سناتور دموکرات امی کلوبشار، نیز در این اجلاس گفت که حضور پهپاد ایران در اسرائیل زنگ بیدار باش بود.

او گفت: «کنگره آمریکا باید هر چه زودتر طرح‌های تحریم اولیه و ثانویه علیه ایران را تصویب کند. تحریم ثانویه یعنی تحریم شرکت هایی که با گروههای نیابتی ایران مانند حزب الله کار می‌کنند. دولت هم باید اجرای آنها را در الویت قرار دهد.»

در این بین، اسحاق هرزوگ، رهبر اپوزوسیون پارلمان اسرائیل در سخنان خود بدون اشاره به ایران، امنیت اسرائیل را امری حیاتی دانست که باید از آن دفاع کرد.

قرار است مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، و چند تن از اعضای کنگره آمریکا غروب دوشنبه به وقت محلی در اجلاس ایپک سخنرانی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG