لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

دیدار نتانیاهو با رئیس جمهوری آمریکا؛ رهبران دو کشور درباره ایران گفت و گو می‌کنند


دیدار سال گذشته بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ در اسرائیل
دیدار سال گذشته بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ در اسرائیل

همزمان با دومین روز اجلاس ایپک، بنیامین نتانیاهو در واشنگتن دی سی با رئیس جمهوری آمریکا دیدار می‌کند.

پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر اسرائیل، در پنجمین دیدار خود، جبهه واحد در مورد توافق اتمی ایران و تلاش برای توقف در برنامه موشکی بالیستیک تهران را نشان خواهند داد.

در این دیدار که روز دوشنبه ۱۴ اسفند انجام می‌شود، خواست پرزیدنت ترامپ برای رفع نواقصی که می‌گوید روح برجام را نقض کرده است، و نگرانی‌های ناشی از اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، از جمله در سوریه و یمن در دستور کار است.

آقای نتانیاهو گفته است که قبل از هر چیز درباره فعالیت‌های اتمی و رفتار جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفتگو و تبادل نظر می‌کند.

او گفته است: «درباره خیلی چیزها با او گفتگو خواهم کرد اما اول ایران، سلطه جویی‌هایش، بلندپروازی ‌ای هسته‌ای و بطور کلی رفتار پرخاشگرانه‌اش در منطقه خاورمیانه و در نزدیکی مرزهای ما. به نظر من جلوگیری از سلطه جویی ایران باید هدف مشترک همه کشورهای منطقه باشد، اما اول این برعهده ماست، برعهده همه اسرائیلی‌ها.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر ضمن تشریح سیاست خارجی جامع آمریکا تاکید کرده است که از برجام کنار خواهد کشید، مگر آن که متحدان اروپایی و کنگره آمریکا، نقایص بی شمار آن را رفع کنند.

او گفت: «من به دولت دستور می‌دهم از نزدیک با کنگره و متحدانمان برای رفع اشکالات بی‌شمار این توافق همکاری کنند تا رژیم ایران هرگز نتواند با سلاح‌های اتمی جهان را تهدید کند.»

نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید که ایران در مسیر ساخت کارخانه تولید موشک‌های هدایت شونده در لبنان است.

آقای نتانیاهو در پی پرواز یک پهپاد ایران بر فراز اسرائیل که هدف سامانه دفاع موشکی قرار گرفت و سقوط یک جت جنگنده اسرائیل در سوریه که در حال بمباران سامانه دفاع موشکی سوریه بود، به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که اسرائیل می‌تواند مستقیما علیه جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG