لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

فرمانده نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس: ایران توجه همه را جلب کرده است


دریاسالار برد کوپر در نمایشگاهی در ابوظبی به ایران اشاره کرد.
دریاسالار برد کوپر در نمایشگاهی در ابوظبی به ایران اشاره کرد.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز سه‌شنبه گفت که حملات جمهوری اسلامی ایران در آبراه‌های خاورمیانه و سایر نقاط منطقه «توجه همه را به خود جلب کرده است.»

دریاسالار برد کوپر همچنین به آسوشیتدپرس گفت که در طول دو سال رهبری ناوگان پنجم که در بحرین مستقر است، شاهد افزایش آنچه او به «فعالیت های بدخیم» ایران در منطقه توصیف کرد، بوده است.

کوپر ضمن اشاره به اقدام اخیر نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه که محموله‌های تسلیحات را توقیف کردند، گفت که جمهوری اسلامی ایران توانسته است حملات پهپادی را با هدف قرار دادن کشتی‌ها در خاورمیانه و سایر حملات در منطقه انجام دهد.

کوپر در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس بین المللی دفاعی ابوظبی گفت: «ما بر گسترش همکاری‌های خود [با کشورها] متمرکز شده ایم.» او گفت: «اقدامات ایران مورد توجه همه قرار گرفته است.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در تنگه مهم هرمز، دهانه باریک خلیج فارس که ۲۰ درصد از کل نفت از طریق آن عبور می کند، گشت می زند. منطقه تحت ماموریت این نیرو همچنین تا دریای سرخ و کانال سوئز و تنگه باب المندب در نزدیکی یمن امتداد دارد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به طور گسترده‌ای استفاده از پهپادها و هوش مصنوعی را برای گشت زنی در این آبراه‌ها گسترش داد.

کوپر گفت که نیروی دریایی به نیمه راه هدف خود برای استفاده از ۱۰۰ پهپاد دریایی در منطقه رسیده است. او گفت نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه نیز رزمایشی را با امارات متحده عربی و با استفاده از این سامانه‌ها انجام داد.

XS
SM
MD
LG