لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

اولین قایق بدون‌سرنشین نیروی دریایی آمریکا از تنگه هرمز عبور کرد


قایق‌های سپاه پاسداران در تنگه هرمز - آرشیو
قایق‌های سپاه پاسداران در تنگه هرمز - آرشیو

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه اولین قایق هدایت‌پذیر بدون‌سرنشین خود را از تنگه استراتژیک هرمز عبور داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت عبور این «شناور هدایت‌پذیر از دور» (شهپاد) تندروی ۱۳ متری بدون سرنشین که دارای حسگر و دوربین است، توجه سپاه پاسداران را به خود جلب کرد، اما این عبور بدون حادثه انجام شد. دو شناور گارد ساحلی آمریکا این قایق بدون‌سرنشین را همراهی کردند.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا به آسوشیتدپرس گفت: «ایرانی‌ها عبور این قایق از تنگه هرمز را که مطابق با قوانین بین‌المللی بود، مشاهده کردند» و افزود: یک پهپاد ایرانی و دست‌کم یک فروند شناور تندرو کلاس «هودونگ» سپاه پاسداران، شناور بدون سرنشین آمریکا را رصد کردند.

تنگه هرمز آبراهی حیاتی برای تامین انرژی جهان است که در آن نیروهای آمریکایی اغلب با برخوردهای تنش‌آمیز نیروهای جمهوری اسلامی مواجه می‌شوند. ۲۰ درصد کل نفت مبادله شده در جهان از تنگه هرمز، که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند، می‌گذرد.

ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین، در آب های خاورمیانه، به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز، گشت‌زنی می‌کند تا راه‌های آبی را برای تجارت بین‌المللی باز نگه دارد و همچنین از منافع و متحدان آمریکا محافظت کند.

ناوگان پنجم آمریکا سال گذشته میلادی یک گروه ویژه شناور بدون سرنشین را راه اندازی کرد که هدفش، برخورداری از ۱۰۰ قایق بدون سرنشین، اعم از متحرک و شناور است که در خاورمیانه و همراه با متحدان آمریکا اداره شود.

با این حال، ایران حضور نیروی دریایی آمریکا را به زیان منافع خود و کشورهای منطقه می‌داند و آن را با حضور نیروهایش که در حال گشت‌زنی در خلیج مکزیک هستند، مقایسه می‌کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، رسانه‌های دولتی ایران در مورد عبور شناور بدون سرنشین آمریکایی گزارشی منتشر نکرده‌اند و نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز به درخواست اظهارنظر در این مورد پاسخ نداد.

ایران در اواخر ماه اوت و اوایل سپتامبر گذشته چندین شناور بدون سرنشین آمریکایی را که در حال آزمایش در منطقه بودند به طور موقت توقیف کرد اما از آن زمان تاکنون هیچ حادثه مشابهی وجود نداشته است.

در دریای عمان، ایران پیشتر چندین نفتکش را توقیف کرده و حملات مشکوکی به کشتی‌های منطقه، از جمله کشتی‌های مرتبط با شرکت های اسرائیلی و غربی انجام داده است. تهران دست داشتن در این انفجارها را به رغم شواهدی که غرب ارائه داده، رد کرده است.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید قایق‌های بدون سرنشین آن می‌توانند تصاویر را به ساحل و کشتی‌های موجود در دریا منتقل کنند و به ملوان‌ها کمک کنند قبل از نزدیک شدن به کشتی‌ها، آنها را ببینند.

XS
SM
MD
LG