لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

نگرانی خانواده حسین شنبه‌زاده از انتساب «اتهامات سهمگین»؛ حسین رونقی: این «نقطه» تا ابد سرخط می‌ماند


حسین شنبه‌زاده
حسین شنبه‌زاده

خانواده حسین شنبه‌زاده، ویراستار بازداشت شده، با اعلام این که از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری او بی‌خبرند، نسبت به انتساب اتهامات سنگین به او ابراز نگرانی کردند. شنبه‌زاده پس از آن بازداشت شد که او در واکنش به پست بدون نقطه حساب «ایکس» علی خامنه‌ای، یک «نقطه» گذاشت.

در متنی که از طرف «خانواده شنبه‌زاده» روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در صفحه عباس، برادر حسین شنبه‌زاده در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده، عنوان شده که با توجه به فعالیت او «با هویت حقیقی» در فضای مجازی، «اتهامات سنگینی» که علیهش مطرح شده، «قابل توجیه نیست.»

در ساعات گذشته، برخی رسانه‌های حکومتی از جمله خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اعلام خبر بازداشت حسین شنبه‌زاده به نقل از جلال آفاقی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل، ادعا کردند که او «از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی با افسران رده بالای» موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل، «در ارتباط بوده» است.

بنا بر این گزارش‌ها، دادستان اردبیل همچنین ادعا کرده که آقای شنبه‌زاده «زیر پوشش فعالیت ویراستاری» برای سرویس اطلاعاتی اسرائیل «از داخل کشور اقدام به جمع‌آوری اطلاعات می‌کرده است.»

این ادعاها یک روز پس از بازداشت حسین شنبه‌زاده در حالی مطرح می‌شود که این فعال مدنی از دسترسی به وکیل و همچنین تماس با خانواده‌اش محروم است.

عباس شنبه‌زاده، در متنی که از طرف خانواده‌اش منتشر کرده، با تأکید بر برخوردار نبودن این زندانی سیاسی از دسترسی به وکیل مدافع و همچنین تماس با خانواده، گفته است که «حسین باید از حقوق اولیه یک زندانی برخوردار شود.»

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل با اشاره به انتشار خبر بازداشت حسین شنبه‌زاده در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، مدعی شد که او «به قصد اختفا و در نهایت خروج از کشور» به چندین استان رفته و در اردبیل توسط مأموران اداره کل اطلاعات این استان بازداشت شده است.

طرح این ادعا در حالی است که این کاربر شناخته‌شده در ساعات پیش از بازداشت در شبکه اجتماعی ایکس مطالب و عکس‌هایی درباره سفرش به اردبیل منتشر کرده بود.

خانواده حسین شنبه‌زاده همچنین با بیان این که ادعای متواری شدن او «قابل توجیه نیست» با هشدار درباره «پیامد این اتهامات سهمگین» که به این فعال مدنی نسبت داده شده، با درخواست کمک از مردم، گفته‌اند: «لطفا در رسیدن صدای ما به گوش دلسوزان کمک‌حال ما باشید.»

برادر حسین شنبه‌زاده، روز سه‌شنبه پس از این که از احتمال بازداشت برادرش حسین خبر داده بود، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حسین تماس گرفت. بازداشت شده و می‌گوید دو - سه روز دیگر می‌آیم.»

بازداشت حسین شنبه‌زاده پس از آن صورت گرفت که «دو توییت مشکوک» به همراه تصویری از یک «مکالمه» از حساب کاربری او در ایکس منتشر شد؛ مطالبی که به گفته نزدیکانش «به احتمال بسیار زیاد توسط نهادهای امنیتی منتشر شده»‌ بود.

بازداشت این فعال رسانه‌ای پس از آن صورت گرفت که او در واکنش به جمله بدون نقطه پایان منتشر شده در حساب ایکس علی خامنه‌ای، یک نقطه گذاشت. این توییت چندین برابر نوشته رهبر جمهوری اسلامی توسط کاربران پسندیده شد.

حسین رونقی، فعال مدنی، در واکنشی به بازداشت آقای شنبه‌زاده با بیان این که «این نقطه تا ابد سر خط می‌ماند»، گفت که «حسین شنبه‌زاده صدای بخشی از جامعه بود و رنج‌های جاری در این سرزمین را به شیوه خود فریاد می‌زد.»

این زندانی سیاسی پیشین، با تأکید بر این که «طرح اتهامات دروغین و پخش شایعه بازداشت او به هنگام خروج از کشور مضحک است»، افزود: «شجاعت او در روایت کردن و صراحتش در بیان حقیقت، نیاز این روزهای جامعه ایران است.»

حسین شنبه‌زاده که پیش از این نیز زندانی سیاسی بوده، در شبکه اجتماعی ایکس فعالیت داشت و علاوه بر پرداختن به مسائل اجتماعی و ادبی، نظرسنجی‌هایی برگزار می‌کرد که مورد انتقاد کاربران نزدیک به جمهوری اسلامی بود.

فشار بر فعالان مدنی و سیاسی در ایران توسط جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

پیش از این، پوران ناظمی فعال حقوق بشر در ایران، درباره فشارهای فزاینده جمهوری اسلامی بر دادخواهان، زندانیان و فعالان سیاسی و مدنی به صدای آمریکا گفته که حکومت به هیچ وجه قصد اصلاح و عقب‌نشینی ندارد و فشارهای امنیتی که این روزها توسط جمهوری اسلامی بر فعالان وارد می‌شود «بیش از همه این سال‌ها بوده» و «فرقی هم نمی‌کند فعال محیط زیست باشی، فعال مدنی باشی، یا فعال سیاسی.»

XS
SM
MD
LG