لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

تأیید خبر بازداشت حسین شنبه‌زاده؛ تماس این مترجم و ویراستار با خانواده‌اش: دو سه روز دیگر می‌آیم


حسین شنبه‌زاده، مترجم و ویراستار
حسین شنبه‌زاده، مترجم و ویراستار

در پی گزارش‌های منابع خبری مبنی بر بازداشت احتمالی حسین شنبه‌زاده، مترجم و ویراستار، برادر این فعال مدنی شناخته شده در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که او «تماس گرفت» و تأیید کرد که «بازداشت شده»‌ است.

عباس شنبه‌زاده، روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد پس از این که از احتمال بازداشت برادرش حسین خبر داده بود، در ایکس نوشت: «حسین تماس گرفت. بازداشت شده و می‌گوید دو - سه روز دیگر می‌آیم.»

تماس حسین شنبه‌زاده با خانواده‌اش پس از انتشار گسترده خبر بازداشت احتمالی او در رسانه‌های اجتماعی صورت گرفته است.

برادر این فعال مدنی بازداشت‌شده با بیان این که «من و خانواده‌ام - به خصوص مادرم - چشم به راهیم و دل‌نگران»، افزود که خانواده این فعال مدنی بازداشت‌شده به حمایت عمومی «پشت‌گرم»‌ است.

ساعتی پیش، عباس شنبه‌زاده اعلام کرده بود که برادرش «حسین شنبه‌زاده به احتمال قریب به یقین» هم‌زمان با سفرش به اردبیل در شمال غربی ایران بازداشت شده است.

برادر حسین شنبه‌زاده تأکید کرده بود که «آخرین توییت حسین را مشخصاً خود او منتشر نکرده و تلاش‌های ما برای تماس با او و میزبانش در اردبیل بی‌فایده بوده است.»

او همچنین افزود: «آخرین تماس من با حسین ظهر امروز برقرار شده و بعد از آن ما از حسین بی‌اطلاع هستیم. شواهد مویدِ دستگیری او هستند.»

همچنین، گروه مشاوران حقوقی دادبان گزارش داده بود که «با توجه به مکالمات برخی از دوستان حسین شنبه‌زاده با خانواده او» این فعال فضای مجازی احتمالا در اردبیل بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، در ساعات گذشته «دو توییت مشکوک» به همراه تصویری از یک «مکالمه» از حساب کاربری حسین شنبه‌زاده در ایکس منتشر شده که «به احتمال بسیار زیاد توسط نهادهای امنیتی منتشر شده»‌ است.

حسین شنبه‌زاده که پیش از این نیز زندانی سیاسی بوده، در شبکه اجتماعی ایکس فعالیت داشت و علاوه بر پرداختن به مسائل اجتماعی و ادبی، نظرسنجی‌هایی برگزار می‌کرد که مورد انتقاد کاربران نزدیک به جمهوری اسلامی بود.

فشار بر فعالان مدنی و سیاسی در ایران توسط جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

پیش از این، پوران ناظمی فعال حقوق بشر در ایران، درباره فشارهای فزاینده جمهوری اسلامی بر دادخواهان، زندانیان و فعالان سیاسی و مدنی به صدای آمریکا گفته که حکومت به هیچ وجه قصد اصلاح و عقب‌نشینی ندارد و فشارهای امنیتی که این روزها توسط جمهوری اسلامی بر فعالان وارد می‌شود «بیش از همه این سال‌ها بوده» و «فرقی هم نمی‌کند فعال محیط زیست باشی، فعال مدنی باشی، یا فعال سیاسی.»

XS
SM
MD
LG