لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

گزارش ماهانه نهاد حقوق بشری از نقض حقوق زنان در ایران: اعدام، زن‌کشی، بازداشت، و حبس


پوستر حقوق زنان در ایران
پوستر حقوق زنان در ایران

تازه‌ترین گزارش یک سازمان ناظر بر وضعیت نقض حقوق بشر در ایران نشان می‌دهد در یک ماهه حد فاصل ۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد، دست‌کم چهار زن در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند و دست‌کم ۱۳ مورد زن‌کشی نیز گزارش شده است.

وب‌سایت «هه‌نگاو» در روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد، در گزارشی بر اساس مستندات خود اعلام کرد که در طول ماه می ۲۰۲۴ میلادی منتهی به ۱۱ خرداد در تقویم خورشیدی، علاوه بر اعدام دست‌کم چهار زن در زندان‌های جمهوری اسلامی، ۱۴ فعال زن بازداشت شده‌اند و ۱۷ کنشگر زن نیز توسط قوه قضاییه به حبس محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این بازه زمانی همچنین «دست‌کم ۱۳ مورد زن‌کشی» در شهرهای مختلف ایران به ثبت رسیده است.

مطابق گزارش «هه‌نگاو»، فریبا محمدزهی اهل زاهدان در زندان کرمان و پروین موسوی اهل مراغه در زندان ارومیه در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شدند.

همچنین یک زن به نام راضیه، ۳۱ ساله و اهل مشهد، با اتهام «قتل عمد» در زندان وکیل‌آباد این شهر اعدام شد. فاطمه عبداللهی ۲۷ ساله و اهل نیشابور نیز در زندان مرکزی این شهر به اتهام «قتل عمد» اعدام شد.

بنا بر این گزارش، بازداشت دست‌کم ۱۴ کنشگر زن در شهرهای ایران که معادل ۱۰ درصد کل بازداشت‌ها در طول یک ماه بوده است.

در این مدت ۱۷ زن نیز در شهرهای مختلف ایران به حبس محکوم شدند که ۱۵ تن از آنان زنان بهائی بودند در اصفهان با احکام زندان مواجه شدند.

در این گزارش همچنین به ثبت ۱۳ مورد زن‌کشی در طول یک ماه گذشته در ایران اشاره شده که ۱۲ مورد آن توسط نزدیکان آن زنان از جمله همسر، پدر، برادر، و یا پسر آنان بوده است.

بنا بر این گزارش، سه مورد از زن‌کشی‌ها در استان کردستان، سه مورد در خراسان رضوی، دو مورد در ایلام، دو قتل در تهران، یک قتل در استان سیستان و بلوچستان، یک مورد در مازندران، و یک مورد نیز در آذربایجان شرقی بوده است.

در چهار دهه اخیر در ایران، آمار زن‌کشی رو به افزایش بوده و بر اساس گزارشی تحقیقی در روزنامه شرق، در دو سال گذشته،‌ هر چهار روز یک زن به دست مردان خانواده کشته شده است.

پیشتر، بخش فارسی صدای آمریکا در گزارشی به پدیده زن‌کشی در ایران پرداخته و گفت‌وگوهایی با دوستان و اقوام یکی از قربانیان این قتل‌ها در پیرانشهر انجام داده است.

XS
SM
MD
LG