لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

سفیر میانمارنسل کشی علیه روهینگیا را انکار می کند


صدها هزار روهینگیایی میانمار را به مقصد بنگلادش ترک کردند.
صدها هزار روهینگیایی میانمار را به مقصد بنگلادش ترک کردند.

«تورن تانت زین» سفیر میانمار در ژاپن با انکار هرنوع نسل کشی علیه اقلیت مسلمان آن کشور- روهینگیا- در استان راخین، اعلام کرد دولت میانمار برای همه کسانی که از خشونت های ماههای گذشته در راخین آسیب دیده اند کمک های انسان دوستانه فراهم کرده است.

این سفیر که روز پنجشنبه در توکیو با خبرنگاران گفتگو می کرد، گفت ادعای خشونت ورزی ارتش میانمار نمی تواند درست باشد دولت میانماربه استفاده واژگانی از جمله پاکسازی قومی یا نسل کشی علیه ارتش آن کشور اعتراض دارد. دولت برای بازگرداندن کسانی که آواره شده اند آمادگی کامل دارد.

سفیر در ادامه افزود کسانی هستند که می گویند فراریان می ترسند به خانه قبلی شان بازگردند. ما قول می دهیم دولت برای آنان که بازگردند خانه هایشان را بازسازی خواهد کرد.

بودائیان که در میانمار اکثریت دارند اقلیت مسلمان روهینگیا را به چشم مهاجران غیر قانونی می نگرند و آنها را شهروندان میانمار نمی دانند.

روز چهارشنبه گزارش حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شد که در آن از حمله گسترده علیه روهینگیا و سوزاندن خانه ها و روستائیان آنها خبر داده است.

در گزارش آمده است حمله به روهینگیا از سو ی نیروها ی امنیتی میانمار هماهنگ و سازمان یافته بوده و استراتژی آتش زدن خانه ها با هدف ترساندن اقلیت روهینگیا و جلوگیری از بازگشت آنان صورت گرفته است.

سفیر میانمار تاکید دارد که تنها تروریست ها و مجرمان هدف حمله نیروها ی مسلح بوده اند و خبری از تنش دینی یا قومی نبوده است.

میانمار به گفته سفیر، به رغم تنش های مدنی در راخین و جاهای دیگر اصولا مشکل قومی یا دینی ندارد. تنها مساله مهاجرت است و اغلب کشورها ی منطقه بودائیان، مسلمانان و سایر اقلیت ها در صلح و صفا زندگی می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG