لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

بیکاری در آمریکا: پائین ترین سطح چهار سال گذشته


کارجویان در مرکز کاریابی برای امور بهداشتی
کارجویان در مرکز کاریابی برای امور بهداشتی

وزارت کار آمریکا احتمالاً نرخ بیکاری را ۷.۴ دهم درصد اعلام خواهد کرد، که پائین ترین نرخ بیکاری در چهار سال گذشته به شمار می رود.

به گفته اقتصاددانان، ماه گذشته اقتصاد آمریکا قادر به ایجاد مشاغل بیشتری شد، ونرخ بیکاری به پایین تری سطح خود در ۴ سال گذشته رسید. اقتصاددانان رونق بازار کار را نشانگر و عامل ثبات رشد اقتصادی آمریکا عنوان کرده اند.

پیش از انتشار گزارش رسمی وزارت کار، که قرار است جمعه همین هفته منتشر شود، در نظر سنجی اخیر بلومبرگ، ۷۱ اقتصاددان برآورد کرده اند که در پی ایجاد ۱۶۲ هزار شغل در ماه ژوئیه، اقتصاد آمریکا در ماه اوت نیز ۱۸۰ هزار شغل ایجاد کرد. ولی احتمالاً گزارشهای دیگری از کاهش شتاب رشد صنعتی آمریکا در ماه گذشته خبر خواهند داد، که در ماه ژوئیه به بالاترین سطح خود در دو سال رسید.

رونق بازار کار باعث افزایش مصرف خواهد شد که دو سوم اقتصاد آمریکا را تشکیل می دهد. رونق بازار کار و بالا رفتن میزان مصرف مردم نیز به نوبه خود به اقتصاد آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، کمک خواهند کرد تا بتواند پیامدهای ناشی از افزایش مالیاتها و کاهش بودجه فدرال را تحمل کند.

مقامات بانک مرکزی آمریکا از نزدیک رشد بازار اشتغال را زیر نظر دارند، تا در نشست ماه جاری خود، در مورد کاهش خرید اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا تصمیم بگیرند. بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر ماهانه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه خریداری می کند تا به رشد اقتصادی کشور، به ویژه به کاهش نرخ بیکاری کمک کند.

گزارش مشاغل روز جمعه وزارت کار آخرین گزارشی خواهد بود، که مقامات بانک مرکزی پیش از اجلاس دو روزه خود، که قرار است در هفدهم و هجدهم این ماه برگزار شود، مشاهده و بررسی خواهند کرد.

یادداشتهای هیأت مدیره بانک در آخرین نشست خود نشان می دهد که آنها نظر آقای بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی را ، در مورد کاهش خرید اوراق قرضه تأیید می کنند. روسای بانکهای مرکزی جهان نیز در ۳۱ ماه ژوئیه در اجلاس جکسون هول ایالت وایومینگ متعهد شدند، تا زمانی که بازار اشتغال بهبود چشم گیری حاصل نکند، به خرید اوراق قرضه خود ادامه دهند.

در نظر سنجی بلومبرگ ۶۵ درصد اقتصاددانان پیش بینی کرده اند که تصمیم هیأت مدیره بانک مرکزی در این نشست بر آن خواهد بود تا سطح خرید ماهانه اوراق قرضه خود را کاهش دهند.

برایان جونز، از اقتصاددان ارشد شعبه شرکت خدمات مالی و بانکداری فرانسوی در نیویورک، می گوید که ما در انتظار گزارش بسیار مثبت و امیدوار کننده روز جمعه وزارت کار هستیم که رابطه تنگاتنگی با رشد اقتصادی آمریکا دارد.

بازار بورس آمریکا در ماه گذشته بدترین ماه خود را در ۱۵ ماه گذشته داشت، که بخش عمده ای از آن به علت واکنش سرمایه گذاران به امکان حمله نظامی آمریکا به سوریه در رابطه با استفاده از سلاح شیمیایی در این کشور بود.

اقتصاددانان پیش بینی کرده اند وزارت کار آمریکا روز جمعه همین هفته نرخ بیکاری را ۷.۴ درصد اعلام خواهد کرد، که پائین ترین نرخ بیکاری پس از ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ بشمار می رود.

میانگین مشاغل ایجاد شده در نیمه اول سال میلادی جاری ماهانه ۱۹۲ هزار و ۴۳۰ شغل بوده است، که نسبت به نیمه دوم سال گذشته هر ماه ده هزار و صد شغل به مشاغل موجود افزوده شده است.

رکود ۱۸ ماهه اقتصادی آمریکا که رسمآً در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ پایان یافت، ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار شغل را از میان برد. ولی اقتصاد آمریکا تا ماه ژوئیه گذشته توانست ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مشاغل از دست رفته را بازگرداند.
XS
SM
MD
LG