لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

تداوم رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال


با افزایش خرج پول در بازار و کاهش قطع هزینه‌ها توسط دولت فدرال آمریکا، اقتصاد این کشور از آوریل تا ژوئن رشدی ۱.۷ درصدی داشته است.

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه گفت نرخ رشد در سه ماهه اول سال جاری ۱.۱ بود.

با آن که رشد اقتصادی حاضر چندان چشمگیر نیست اما از آنچه که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند فراتر است. پیش‌بینی‌ها حاکی از تسریع رشد اقتصاد در آمریکا در ماه‌های پیش رو است چرا که انتظار می‌رود شرکت‌ها و تجارت‌ها خرج بیشتری کنند و صرفه‌جویی دولتی کاهش یابد.

آمار نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم ۲۰۱۳، شرکت‌ها و تجارت‌خانه‌ها، ۴.۶ درصد هزینه‌هایشان را افزایش داده‌اند و هزینه سرمایه در ساخت و ساز مسکن نیز نسبت به سه ماهه نخست حدود ۱۳.۵ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، در سه ماهه دوم، دولت فدرال تنها ۱.۵ درصد صرفه‌جویی داشت در حالی که در سه ماهه نخست، این رقم حدود ۸.۵ درصد بود. حالا دولت‌های ایالتی و محلی مخارج خود را برای اولین بار در سال جاری افزایش داده‌اند.

با این حال بزرگترین بخش اقتصاد آمریکا یعنی افزایش مصرف در میان مردم چشمگیر نیست و کارشناسان اقتصاد امیدوارند که مصرف مردم در سه ماهه سوم و چهارم سال به ۲.۵ درصد برسد.

ساخت و ساز مسکن، خرده‌فروشی‌ها و قیمت‌ها از اوایل سال گذشته شروع به رشد کردند. مردم آمریکا از ماه ژوئن امسال، با سرعتی چشمگیر نسبت به چند سال اخیر خانه‌های نوساز خریده‌اند و همین امر امید و اعتماد را به شرکت‌های ساختمانی بازگردانده. امیدی که منجر به افزایش ساخت و ساز و اشتغال‌زایی بیشتر می‌انجامد.

استخدام در سال ۲۰۱۳ تسریع شده و کارفرمایان آمریکایی از ژانویه تا ژوئن، ۲۰۲ هزار شغل جددیه ایجاد کرده‌اند. از سوی دیگر فروش اتومبیل در ۶ ماه نخست سال جاری افزایش یافت. پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال بازار اتومبیل همچنان داغ بماند. بانک مرکزی آمریکا نیز آینده چشم‌انداز روشنی را برای شش ماهه دوم سال ۲۰۱۳ پیش‌بینی می‌کند.

با این حال، گزارش‌ها حاکی است که بیکاری همچنان بالا و نرخ آن ۷.۶ درصد است.

XS
SM
MD
LG