لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به فروپاشی این سازمان هشدار داد


کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داد که پنج عضو دائم شورای امنیت «بیش از اندازه» قدرت دارند که این امر می تواند به «فروپاشی» این نهاد منجر شود.

«زید رعد الحسین» که دوره اش رو به اتمام است روز دوشنبه در ژنو گفت چین، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آمریکا به خاطر بهره مندی از قدرت «وتو» می توانند قطعنامه های دیگر اعضای سازمان ملل را وتو کنند.

روسیه تاکنون چندین بار در حمایت از دولت اسد در سوریه مقابل مصوبات شورای امنیت از حق وتو خود استفاده کرده است. آمریکا هم بعد از یکسال، از حق وتو برای قطعنامه شورای امنیت در رد پایتختی اورشلیم استفاده کرد.

او می گوید وقتی این اعضا با هم همکاری کنند امور پیش می رود و وقتی همکاری نکنند «همه چیز گیر می کند» و سازمان برای حل درگیری های فجیعی که در حال رخ دادن است به حاشیه می رود.

به گزارش الجزیره رعد الحسین می گوید این وضعیت باید تغییر کند تا از فروپاشی سازمان ملل جلوگیری شود. به گفته او، فروپاشی سازمان ملل به ضرر جامعه بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل دارای ۱۵ عضو است که همگی یک رای دارند اما پنج عضو دائم آن دارای حق وتو هستند که می توانند قطعنامه ها را با یک رای رد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG