لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

انتقاد تند کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از «کم کاری» اعضای دائم شورای امنیت


مأموریت زید رعد الحسین در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اوت ۲۰۱۸ تمام می‌شود و او قصد ندارد برای یک دوره دیگر داوطلب شود.
مأموریت زید رعد الحسین در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اوت ۲۰۱۸ تمام می‌شود و او قصد ندارد برای یک دوره دیگر داوطلب شود.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه قدرت‌های جهانی دارای حق وتو در شورای امنیت را متهم کرد پس از «جنایتکارانی» که در برخی نقاط دنیا مردم را به کشتن می دهند یا به آنها آسیب می‌رسانند، دومین مسئول نقض حقوق بشر در جریان آن خشونت‌ها هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارات زید رعد الحسین که در نشست شورای حقوق بشر در ژنو بیان شد، از صریح‌ترین و تندترین انتقادهای مقام‌های آن نهاد بین‌المللی است که تاکنون علیه پنج عضو دائم شورای امنیت – آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین – مطرح شده است.

این مقام ارشد مسئول در حوزه حقوق بشر البته نامی از هیچکدام از اعضای دارای حق وتو در شورای امنیت نبرد، اما انتقاد او پس از آن مطرح شده که آن شورا در چند روز گذشته سخت در تلاش بود تا در مورد اجرای یک آتش بس ۳۰ روزه در سوریه با اهداف انسان‌دوستانه به توافق برسد.

روسیه حامی عمده رژیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، و همچنین چین، در چند سال اخیر بارها مانع تصویب قطعنامه‌هایی در مورد جنگ داخلی سوریه شده‌اند؛ جنگی که آخرین روزهای هفتمین سال خود را سپری می‌کند و بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

با این حال، رعد حسین از خشونت‌های اخیر در نقاط مختلف جهان به عنوان نمونه‌هایی که برخی اعضای دائم شورای امنیت در نقض حقوق بشر در آنجا مسئول هستند نام برد؛ مانند درگیری‌های اخیر در غوطه شرقی در حومه دمشق پایتخت سوریه، در شهر تعز یمن و نیز استان راخین میانمار.

وی اعضای شورای امنیت را به «کم کاری» متهم کرد و گفت پنج عضو دائم آن شورا باید پاسخگوی قربانیان این خشونت‌ها باشند. این در حالی است که ایالات متحده و متحدان غربی آن در سازمان ملل متحد برای توقف خشونت‌ها و نقض حقوق بشر در جهان تلاش فراوانی کرده‌اند.

مأموریت چهار ساله این شاهزاده اردنی در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه اوت ۲۰۱۸ (تابستان ۱۳۹۷) به پایان خواهد رسید و وی پیشتر اعلام کرده است که قصد ندارد برای یک دوره چهار ساله دیگر در این مقام داوطلب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG