لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

شورشیان اوکراین به فرودگاه دونتسک نزدیک می‌شوند


دود ناشی از انفجار در منطقه مسکونی اطراف فرودگاه دونتسک در شرق اوکراین - ۹ مهر ۱۳۹۳
دود ناشی از انفجار در منطقه مسکونی اطراف فرودگاه دونتسک در شرق اوکراین - ۹ مهر ۱۳۹۳

با وجود تداوم اجرای آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین،روز چهارشنبه در برخورد گلوله‌هایی به یک مدرسه و یک مینی بوس در شهر دونتسک، دست کم ۱۰ تن کشته شدند. این در حالی است که به نظر می‌رسد شورشیان جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه، به فرودگاهی در دونتسک، که در کنترل نیروهای دولتی است، نزدیک می‌شوند.

چهار نفر وقتی گلوله‌ای در فاصله چند متری ساختمان، در نخستین روز کلاس‌های درس، منفجر شد جان خود را از دست دادند. به دانش آموزان صدمه‌ای نرسید، اما یک معلم و مادر یک دانش آموز، از جمله کشته شدگان بودند. در حادثه‌ای جداگانه، گلوله‌ای به یک مینی بوس عمومی برخورد کرد و منجر به کشته شدن شش نفر شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در کیف به خبرنگاران گفت فرودگاه دونتسک هنوز در کنترل نیروهای دولتی اوکراین قرار دارد. با این حال، خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از رهبر شورشیان آلکساندر زاخارچنکو گفت آنها بر ۹۰ درصد فرودگاه، که هفته‌ها کانون درگیری‌های سنگین در منطقه بوده است، مسلط شده‌اند، و همچنین ادعا کرد «ظرف دو یا حداکثر سه روز، فرودگاه در کنترل ما در خواهد آمد.»

خشونت‌ها در شرق اوکراین علیرغم آتش‌بس بین کیف و جدایی‌خواهان طرفدار روسیه ادامه یافته است. ماه گذشته، دو طرف همچنین موافقت کردند یک منطقه حائل ۳۰ کیلومتری دور از خطوط جبهه ایجاد شود.

در مسکو، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر از غرب خواست به اتهامات پیدا شدن گورهای دسته جمعی در شرق اوکراین رسیدگی کند.

XS
SM
MD
LG