لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

یک کارمند کمیته صلیب سرخ در شرق اوکراین کشته شد


در گلوله باران شهر دونتسک در شرق اوکراین در روز پنجشنبه، یک کارمند سوئیسی کمیته بین المللی صلیب سرخ کشته شد.

گزارشگران غربی در دونتسک و رسانه های روسیه گزارش دادند ساختمانی در مرکز شهر، که دفتر محلی کمیته در آن قرار دارد، در جریان گلوله باران هدف قرار گرفت.

روز پنجشنبه همچنین گزارش رسید نبرد سنگینی در اطراف فرودگاه دونتسک جریان دارد و جدایی طلبان طرفدار روسیه به تلاش برای بازپس گیری آن از نیروهای دولتی ادامه می دهند.

دولت اوکراین و جدایی طلبان روز ۵ سپتامبر قرارداد آتش بس امضا کردند، اما نبردهای پراکنده در مناطق شرقی اوکراین ادامه یافته و در این هفته در داخل و اطراف دونتسک شدت گرفت. روز چهارشنبه دست کم ۱۰ نفر در گلوله باران سنگین شهر کشته شدند.

در این میان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه گفت اوکراین فقط در صورتی می تواند به وحدت بازگردد و توسعه اقتصادی آن مسلم شود که تمام مردم از حقوق کامل برخوردار شوند.

آقای پوتین، که در یک نشست سرمایه گذاری در مسکو سخن می گفت، اظهار داشت هر کسی در اوکراین زندگی می کند باید از حقوق کامل بر اساس قوانین بین المللی و نیز قوانین اوکراین بهره مند باشد، و به دلیل زبان، قومیت یا مذهب هدف تبعیض قرار نگیرند.

وی همچنین گفت امیدوار است انتخابات پارلمانی اوکراین در روز ۲۶ اکتبر (۴ آبان ماه) در شیوه ای ارزشمند برگزار شود و ثبات سیاسی سرانجام برقرار شود.

جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین گفته اند انتخابات پارلمانی در مناطق تحت کنترل آنها برگزار نخواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از سخنگوی ناتو گفت صدها سرباز روسیه، از جمله نیروهای ویژه، در داخل اوکراین باقی هستند، در حالی که حدود ۲۰ هزار سرباز روس هنوز در نزدیکی مرز روسیه با شرق اوکراین مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG