لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

با وجود ادامه آتش‌بس در اوکراین دو نفر در اثر بمباران کشته شدند


با وجود ادامه آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه، دو غیر نظامی در در پی وقوع درگیری‌های پراکنده در شهر دونتسک در روز چهارشنبه کشته شدند.

از زمانی که پارلمان اوکراین رای داد به مناطقی که در حال حاضر در کنترل شورشیان طرفدار روسیه قرار دارد خودمختاری داده شود، این نخستین گزارشی است که در مورد مرگ غیرنظامیان در آن مناطق منتشر می‌شود.

مقامات محلی گفتند دو نفر در جریان تبادل آتش سنگین در یک محله مسکونی در شهر دونتسک جان خود را از دست دادند و سه نفر نیز مجروح شدند. دقیقا روشن نیست این تبادل آتش در چه زمانی صورت گرفت.

روز سه‌شنبه، پارلمان اوکراین لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن به بخش‌هایی از مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین که شورشیان جدایی‌طلب بر آنها مسلط هستند خودمختاری موقت واگذار می‌کند، همچنین به نیروهای شورشی، به استثنای کسانی که متهم به ارتکاب جنایات بزرگ هستند، بخشودگی می‌دهد.

هدف از این لایجه، که پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین آن را به پارلمان ارائه کرد، پایان بخشیدن به شورش جدایی‌خواهانه ۵ ماهه‌ای است که حدود ۳ هزار کشته بر جای گذاشته و کشور را از نظر سیاسی و اقتصادی فلج کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه تصویب لایحه اعطای خودمختاری موقت به مناطق تحت کنترل شورشیان را «گامی در جهت درست» نامید؛ درهمین حال هشدار داد هر اقدام «گروه‌های سیاسی شناخته شده در اوکراین» برای تغییر اساسی یا فسخ آن، به تجدید مناقشه و تضعیف تلاش‌های صلح منجر خواهد شد.

این لایحه پیشنهادی همچنین می‌خواهد انتخابات محلی در مناطق تحت کنترل شورشیان در روز ۷ دسامبر (۱۶ آذر ماه) برگزار شود.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه در جلسه کابینه گفت دولت هزینه رای‌گیری را فقط در صورتی تامین خواهد کرد که روشن و شفاف باشد و به تروریست‌ها مشروعیت ندهد.

خبرگزاری‌های روسیه روز چهارشنبه به نقل از مقامات جمهوری خودخوانده مردم دونتسک گفتند آنها نه انتخابات محلی که کیف خواسته است را برگزار خواهند کرد، و نه در انتخابات پارلمانی سراسری در ۲۶ اکتبر (۶ آبان) حضور خواهند یافت.

XS
SM
MD
LG