لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

ارتش اوکراین: جدایی‌طلبان آتش‌بس را نقض می‌کنند


برج مراقبت ترافیک هوایی فرودگاه بین المللی دونتسک از پشت دود ناشی از درگیری شورشیان روسگرا با نیروهای نظامی اوکراین دیده می شود.
برج مراقبت ترافیک هوایی فرودگاه بین المللی دونتسک از پشت دود ناشی از درگیری شورشیان روسگرا با نیروهای نظامی اوکراین دیده می شود.

درگیری نیروهای دولتی با شورشیان اوکراین در اطراف فرودگاه استراتژیک دونتسک ادامه دارد.

ارتش اوکراین جدایی‌طلبان مورد حمایت دولت روسیه را متهم به نقض آتش‌بس یک‌ماهه کرده و گفته نیروی نظامی اوکرایی در بخش‌های مختلف شرق کشور – از جمله فرودگاه دونتسک – هدف حمله شورشیان قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از سخنگوی ارتش اوکراین گزارش داد در بیست و چهار ساعت گذشته دو نظامی کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. سخنگوی ارتش اوکراین در یک کنفرانس خبری در کیف گفت: «تروریست‌ها قوانین و مقررات آتش‌بس را زیرپاگذاشته‌اند.»

در شهر شرقی دونتسک، که در کنترل شورشیان است، یکی از رهبران شبه‌نظامیان جدایی‌طلب به نام باسولین از کشته شدن سه شبه‌نظامی و مجروح شدن ۳۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته خبرداد، که عمدتاً درگیر مناقشه در نزدیکی فرودگاه دونتسک بوده اند.

چند هفته است که شورشیان سعی می‌کنند نیروهای دولتی را از فرودگاه دونتسک – که برای طرفین درگیر اهمیت استراتژیک دارد – بیرون برانند.

سخنگوی ارتش به رویترز گفت در حوالی شهرهای دبالتسف و شاستیا در ایالت لوهانسک و در نزدیکی مرز روسیه هم درگیری‌هایی رخ داده است.

آقای باسولین به رویترز گفت ارتش اوکراین مناطق مسکونی در نزدیکی فرودگاه را بمباران کرده و سه غیرنظامی را کشته و عده زیادی را مجروح کرده است.

ارتش اوکراین آتش گشودن به هدف‌های غیرنظامی را تکذیب کرده و می‌گوید تنها هنگامی که هدف آتش‌باری شورشیان قرارگیرد، به آتش آنها پاسخ می‌دهد.

درگیری روز یکشنبه میان نیروهای دولتی با شورشیان در دونتسک به چند مجتمع مسکونی آسیب وارد کرد.

بعد از آن که ارتش اوکراین از شورشیانی که به گفته دولت از حمایت نظامی روسیه برخوردارند، به سختی شکست خورد، پترو پوروشنکو رئیس‌جمهوری در روز پانزدهم شهریور آتش‌بس اعلام کرد.

به رغم شواهد غیرقابل انکار کیف و کشورهای غربی، مسکو منکر اعزام نیروی نظامی به شرق اوکراین شده است.

آقای پوروشنکو امیدوار است ادامه آتش‌بس و طرح پایان دادن به جنگ در شرق اوکراین، راه را برای انتخابات پارلمانی در اواخر ماه جاری میلادی (چهارم آبان‌ماه) باز کند.

اما آتش‌بس در هفته گذشته از سوی جدایی‌طلبان نقض شد.

روز دوشنبه هفته گذشته، هفت سرباز اوکراینی در حمله موشکی که از تانک‌ شورشیان پرتاب شد، جان باختند. و روز چهارشنبه در پرتاب خمپاره‌های شورشیان به زمین بازی یک مدرسه و اتوبوسی که در نزدیکی آن پارک شده بود، دستکم ده نفر کشته شدند.

پنج‌شنبه نیز شب یک امدادگر سوئیسی که برای صلیب سرخ بین‌الملل کار می‌کرد در جریان انفجار یک بمب در نزدیکی دفتر سازمان در دونتسک جان خود را از دست داد.

XS
SM
MD
LG