لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به عربستان سفر کرد؛ مقصد بعدی تهران


استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه
استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه

سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، روز دوشنبه چهارم ژانویه به عربستان سعودی سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استفان دوجاریک، هدف از سفر استفان دی میستورا به عربستان را بررسی تاثیر بحران بوجود آمده میان ریاض و تهران بر مذاکرات صلح سوریه عنوان کرد.

به گفته او، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل تنش به وجود آمده میان عربستان سعودی و ایران را "نگران کننده" و دارای "پیامدهای بسیار منفی" برای منطقه دانسته است.

بر اساس این گزارش، آقای دی میستورا روز سه شنبه با گروهی از مخالفان دولت سوریه به منظور دستیابی به ترکیب نمایندگان اپوزوسیون در مذاکرات صلح سوریه مذاکره کرد.

گفته می‌شود وی قرار است پس از عربستان، به ایران سفر کند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه ایران نوشته است که طبق برنامه ریزی قبلی، آقای دی‌میستورا به منظور گفت و گو برای حل بحران سوریه و پیگیری توافقات صورت گرفته در نشست‌های وین، سفری به برخی از کشورهای منطقه از جمله ایران خواهد داشت.

سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ریاض در حالی است که وزیر خارجه عربستان اعلام کرده است قطع رابطه با تهران بر مذاکرات صلح سوریه و یمن تاثیر نمی‌گذارد.

ایران و عربستان، که در دو سوی بحران در سوریه و یمن قرار دارند، در مذاکرات صلح سوریه حضور دارند. ایران از حامیان اصلی دولت بشار اسد محسوب می‌شود، در حالی که عربستان از مخالفان اسد حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG