لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

آلمان از موضع‌گیری ترامپ در محکومیت حمله شیمیایی اسد در سوریه استقبال کرد


عبدالحمید الیوسف ۲۹ ساله دوقلوهایش، همسرش، دو برادر، برادرزاده ها و دیگرانی از فامیل را در حمله شیمیایی خان شیخون از دست داد
عبدالحمید الیوسف ۲۹ ساله دوقلوهایش، همسرش، دو برادر، برادرزاده ها و دیگرانی از فامیل را در حمله شیمیایی خان شیخون از دست داد

همزمان با اعلام آژانس کودکان سازمان ملل متحد که می گوید دست کم ۲۷ کودک در میان بیش از ۸۰ نفر قربانی حمله مشکوک شیمیایی در سوریه بوده ند، آلمان از موضع رئیس جمهوری آمریکا که از بشار اسد بخاطر این حملات انتقاد کرد، استقبال کرد.

به گفته یونیسف دیگر ۵۴۶ نفر از جمله شمار بالایی از کودکان در حمله روز سه شنبه در شهر خان شیخون در سوریه مجروح شدند و به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش بینی می شود که شمار کشته شدگان افزایش یابد.

گیرت کاپلائره مدیر منطقه ای یونیسف روز پنجشنبه گفت که «کشتار کودکان در سوریه نمی تواند ادامه یابد» و از تمام طرف ها خواست «فورا وحشت را خاتمه دهند.»

دولت آمریکا و دیگر مقامات کشورهای غربی نیروهای دولتی سوریه را مسئول حمله شیمیایی در این کشور و کشتار غیرنظامیان توصیف کرده اند. دمشق این اتهام را رد کرده است.

آلمان ضمن محکوم کردن این حمله از موضع قوی دونالد ترامپ در محکوم کردن آن استقبال کرد.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان بیانیه روز چهارشنبه آقای ترامپ در انتقاد از دولت بشار اسد را «مثبت» خواند.

او گفت کشورهای اروپایی نگران اظهارات پیشتر آمریکا بودند که گفته بود مبارزه با داعش بر ترک اسد اولویت دارد.

آقای گابریل گفت آن اظهارات «ما را در اروپا ناراحت کرد.»

وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه گفت: «فارغ از جنگ با ترور، رسیدن به اصلاحات قانونی در سوریه و انتخابات آزاد به همان اندازه مهم است و این به معنی ابقای اسد در قدرت نیست.»

او در عین حال درباره افزایش اقدامات نظامی در سوریه هشدار داد و آمریکا را به حمایت از مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل متحد ترغیب کرد.

آلمان در دو سال گذشته ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته است. حاخام ارشد سابق اسرائیل وضع سوریه را با کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی مقایسه کرد.

اظهارات حاخام مئیر لائو که خود از بازماندگان هولوکاست است بعد جدیدی به انتقادهای اسرائیلی ها در محکومیت خشونت های سوریه می افزاید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یاد هولوکاست در اسرائیل هنوز حساسیت برانگیز و تازه است و اسرائیلی ها تمایلی به مقایسه دیگری ها و کشتارهای جهان با بیرحمی آلمان نازی در جنگ دوم ندارد. اما حاخام لائو در مصحابه ای رادیویی گفت که مردم سوریه هولوکاست خودشان را تجربه می کنند.

او گفت: «این وضع امروز شروع نشد. شش سال است که هولوکاست بر مردم سوریه نازل شده است.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG