لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

هفتاد کشور جهان متعهد شدند: تامین کمک ۶ میلیارد دلاری به مردم سوریه


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (راست) و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در نشست بین المللی سوریه در بروکسل - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (راست) و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در نشست بین المللی سوریه در بروکسل - ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان روز چهارشنبه در کنفرانس بین المللی کمک به سوریه در بروکسل پایتخت بلژیک گرد هم آمدند و متعهد شدند مبلغ ۶ میلیارد دلار برای کمک و خدمات‌رسانی به مردم جنگ‌زده سوریه تامین کنند.

کمیسیونر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا، کریستوس استیلیانیدیس، این رقم را که به هدف تعیین شده کنفرانس نزدیک بود تاثیرگذار و روحیه بخش خواند و گفت، مبلغ تعهد داده شده در کنفرانس امروز تنها برای سال جاری است.

تقریبا نیمی از جمعیت سوریه در طول جنگ داخلی شش سال گذشته آن کشور خانه‌های خود را ترک کرده و در جستجوی مکانی امن، به کشورهای همسایه – از جمله لبنان، اردن و ترکیه – گریخته و بسیاری راهی اروپا و آمریکا شده‌اند.

این جنگ که تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته، علاوه بر آسیب‌های روحی و روانی بر مردم سوریه، خسارات اقتصادی فراوانی به دنبال داشته، که طبق برآوردهای سازمان ملل متحد بالغ بر ۳۵۰ میلیارد دلار می‌شود.

گفته می‌شود از هر پنج شهروند سوریه، چهار نفر در فقر به سر می‌برند.

آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان این که جنگ در سوریه هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و همه بازنده هستند، از روسیه و ایران – دو حامی سرسخت دولت سوریه – و گروه‌های مخالف آن خواست به درگیری‌ها پایان دهند.

کنفرانس بین المللی امروز در پایتخت بلژیک، به میزبانی اتحادیه اروپا و همکاری سازمان ملل متحد، بریتانیا، آلمان، کویت، نروژ و قطر برگزار شد و هدف اصلی آن، دست کم، رسیدن به سطح کمک‌های تعهد شده در سال گذشته بود.

در کنفرانس سال گذشته که در لندن برگزار شد، کشورهای حاضر متعهد به تامین کمک های مالی به میزان بیش از ۱۲ میلیارد دلار شدند؛ ۶ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۶ و ۶ میلیارد و یکصد میلیون دلار برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG