لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

گزارشگران ویژه سازمان ملل: ابعاد سرکوب اعتراضات اخیر ایران نیازمند تحقیقات بین‌المللی است 


اعتراضات ایران - آرشیو
اعتراضات ایران - آرشیو

بیش از ۲۰ تن از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه چهارم آبان با انتشار بیانیه‌ای، خواستار تحقیقات بین‌المللی درباره «ابعاد سرکوب اعتراض‌ها در ایران» شدند. جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، نیز قرار است روز چهارشنبه در کمیته سوم سازمان ملل متحد درباره ایران صحبت کند.

این بیانیه علاوه بر این که خواسته است درباره وقایع اخیر ایران تحقیقات بین‌المللی انجام شود، با بیان اینکه متهمان نقض حقوق بشر در ایران چهاردهه از مجازات مصون بوده‌اند، خواستار پاسخگو کردن عاملان و آمران کشتار و سرکوب معترضان شده است.

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد بازداشت معترضان را «خودسرانه» خواندند و از آن‌جایی که محل نگهداری و وضعیت شماری از این بازداشت‌شدگان نامعلوم است این موارد را مصداق ناپدیدسازی اجباری، که یک جرم بین‌المللی است، دانستند.

گزارشگران سازمان ملل متد همچنین از خشونت‌های جسمی و جنسی علیه معترضان به ویژه زنان که توسط ماموران حکومتی اعمال می‌شود به شدت انتقاد کرده‌اند.

در این بیانیه آمده گزارش‌ها و تصاویر حاکی است که ماموران جمهوری اسلامی به استفاده از زور و خشونت و شکنجه علیه معترضان متوسل شده‌اند و مسئولین جمهوری اسلامی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

تصاویر منتشر شده از اعتراض‌های ۴۰ روز گذشته در ایران هم نشان می‌دهد که ماموران پلیس، یگان ویژه، بسیج و لباس‌شخصی‌ها به سوی معترضان شلیک می‌کنند، آنها را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند و در برخی موارد به زنان تعرض جنسی می‌کنند.

سازمان حقوق بشر ایران که این وقایع را به طور دقیق رصد می‌کند، روز سه‌شنبه در جدیدترین گزارشش اعلام کرد که تاکنون ۲۳۴ تن از جمله ۲۹ کودک در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

گزارشگران ویژه سازمان ملل این کشتارها را محکوم کرده‌اند و گفته‌اند که استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان غیرمسلح قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

وب‌سایت حقوق بشری هرانا هم شمار بازداشت‌شدگان را بیش از ۱۳ هزار نفر اعلام کرده که از اسامی و وضعیت بیشتر آنان هیچ خبری در دست نیست.

بنا بر گزارش‌هایی که منتشر شده، شماری از بازداشت‌شدگان کمتر از ۱۸ سال دارند و گزارشگران سازمان ملل می‌گویند به شدت نگران وضعیت‌ این کودکان‌ هستند.

تهدید و ارعاب خانواده‌های قربانیان و بازداشت‌شدگان، ایجاد اختلال در اینترنت و فیلترینگ از سوی حکومت هم دیگر مواردی‌اند که در این بیانیه از آنها انتقاد شده است.

کارشناسان سازمان ملل به مقام‌های جمهوری اسلامی درباره لزوم رعایت تعهدات بین‌المللی‌شان هشدار داده‌اند و خواستار توقف فوری سرکوب‌ و خشونت شده‌اند.

گزارشگران ویژه‌ای که این بیانیه را تهیه کرده‌اند، در حوزه‌هایی مانند حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز، حقوق زنان، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدیدسازی قهری، اعدام‌های فراقضایی و شکنجه در سازمان ملل متحد فعالیت دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، هم از تهیه‌کنندگان این بیانیه است و قرار است امروز در کمیته سوم سازمان ملل درباره ایران صحبت کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG