لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

شلیک به خانه‌ها در تهران؛ پزشکان در شیراز: «می‌جنگیم می‌میریم ایران رو پس می‌گیریم»


اعتراضات سراسری ایران، دانشگاه خواجه نصیر در تهران، ۲ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، دانشگاه خواجه نصیر در تهران، ۲ آبان ۱۴۰۱

در ششمین هفته از اعتراضات سراسری، روز دوشنبه هم‌زمان با برگزاری اعتراضات دانشجویی در دست‌کم ۲۰ دانشگاه ایران، نیروهای حکومتی به یک هنرستان دخترانه در تهران حمله کردند. اعتراضات مردمی نیز در برخی شهرها جریان دارد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در گزارشی با تأکید بر این که جان حسین رونقی در خطر است، نوشت که این زندانی سیاسی از زمان آتش‌سوزی زندان اوین با خانواده‌اش حرف نزده و به‌شدت نگران سلامت او هستند.

این نهاد حقوق بشری، از جامعه جهانی خواست جمهوری اسلامی را زیر فشار بگذارد تا آقای رونقی را آزاد کند و به او اجازه دهد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرد.

برادر او، حسن رونقی نیز در توییتی نوشت: «حسین ۳۲ روز است در بند ۲۰۹ در حالی که در اعتصاب غذا است و مشکل کلیوی، ریوی، گوارشی و غلظت خون دارد، بدون دارو و درمان در بازداشت است. جمهوری اسلامی قصد جان حسین را دارد.»

بنا بر گزارش‌های شهروندی، روز دوشنبه ۲ آبان دست کم در ۲۱ دانشگاه شامل دانشگاه هنر تبریز، آزاد اصفهان، خواجه‌نصیر تهران، علوم پزشکی کاشان، علوم پزشکی اصفهان، صنعتی اصفهان، هنر و معماری بوعلی سینا در همدان، صنعتی امیرکبیر تهران، دانشگاه مازندران، علوم پزشکی آزاد تهران، صنعتی شریف تهران، آزاد همدان، الزهرا تهران، چمران (جندی شاپور) اهواز، صنعتی همدان، یادگار تهران، دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران، دانشگاه شهرکرد، آزاد دزفول، آزاد فلاورجان، و علوم پزشکی زاهدان، تجمع‌های اعتراضی برگزار شد و معترضان علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

بر اساس یک گزارش شهروندی، با فرا رسیدن شب، نیروهای حکومتی در کوچه زینعلی در خیابان کارون تهران، در نزدیکی هنرستان صدر، به خانه‌ها تیراندازی می‌کنند.

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، در ویدئویی که شنبه ۱۶ مهر، پیش از بازداشت ضبط کرده و نسخه‌ای از آن پس از بازداشت او در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، می‌گوید، «الان خانه خودم هستم و هر لحظه ممکن است از آن اتفاق‌هایی که سال‌ها تجربه کرده‌ایم پیش بیاید» و «از شما می‌خواهم شکیبا باشید.»

او با بیان این که می‌داند چه فشارهایی بر خانواده‌اش تحمیل خواهد شد، افزود: «یک لحظه دلتان را بگذارید جای دل ناهید شیرپیشه و فرنگیس مظلوم. جای دل هزاران نفر که عزیزانشان را از دست داده‌اند.»

خانم ناظمی تأکید می‌کند که به خاطر آینده و این که نمی‌خواهد بچه‌های ایران آنچه را خود او تجربه کرده است، تجربه کنند، می‌گوید: «ما باید به خاطر آن روزها بجنگیم. خوشبختی چیزی نیست که دو دستی تقدیم‌مان کنند.» این فعال حقوق بشر که اکنون زندانی است، می‌گوید: «من آگاهانه رفتم و هر خطری را هم به جان می‌خرم، دانسته و از هیچ چیز هم نمی‌ترسم. درست است که بیمارم و نگرانید که بیماری‌ام عود نکند. اما من مطمئنم یک نیروی خارق‌العاده، خدا، مواظب ما است.»

یک گزارش ویدئویی از مشهد، زنی چادری را نشان می‌دهد که بر روی دیوار شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «آبان ادامه دارد»، «ما تا پای جان ایستاده‌ایم»، و «خون با رنگ پاک نمی‌شود» می‌نویسد.

در مهاباد، معترضان تابلوهای حاوی عکس‌های روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، بنیان‌گذار و رهبر کنونی جمهوری اسلامی را آتش زدند.

آتش زدن بنر خمینی و خامنه‌ای در شهر مهاباد منتسب به اعتراضات ۲ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

در شیراز، پزشکان و کادر درمان در تجمعی در سازمان نظام پزشکی این شهر، شعار دادند: «می‌جنگیم می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم.»

در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران، معترضان شعار می‌دهند: «تا کی چنین خاک‌برسری، کشتن برای روسری»

ویدئوهای منتشر شده از سطح شهرها نیز نشان می‌دهد برخی زنان زندگی بدون حجاب را وارد روزمرگی خود کرده‌اند.

گزارش‌های شهروندی حاکی از این است که نیروهای مسلح حکومتی به هنرستان دخترانه صدر در خیابان کارون تهران حمله کردند. یکی از دختران داخل دبیرستان پس از حمله نیروهای حکومتی به مدرسه دچار تشنج شد و یک دانش‌آموز دیگر نیز «به دلیل ضربه به سرش» با آمبولانس به بیمارستان انتقال یافت.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که مسئولان مدرسه دانش‌آموزان را کتک زده‌اند و آنها را برای «تفتیش بدنی» لخت کرده‌اند تا مطمئن شوند موبایل همراه ندارند.

در پایتخت، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران آزادی دانشجویان بازداشت‌شده را خواستار شدند.

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نیز با اشاره کنایی به شعارهای پیشین علیه سپاه پاسداران، شعار دادند: «امروز ناهار چی داریم، سبزی پلو با ماهی»

روز دوشنبه دوم آبان علی کریمی، چهره سرشناس ورزش ایران که از اعتراضات سراسری حمایت می‌کند، در توییتی نوشت: «من و خانواده‌ام از طرق مختلف تهدید شدیم و می‌شویم، ولی نه از طریق تماس مستقیم.»

او تأکید کرد: «البته من مهم نیستم. من همچنان عزادار و نگران هم‌وطنانم در جای جای میهن عزیزم هستم و همه هم و غم من آرامش مردم سرزمینم است.»

در همین روز دختر فاطمه سپهری، زندانی سیاسی، در پیامی ویدئویی اعلام کرد که روز یک‌شنبه این زندانی سیاسی را به دلیل «سوزش قلب و سرگیجه شدید» از بازداشتگاه با آمبولانس به اورژانس بیمارستان «امام رضا» در مشهد برده‌اند و پس از چند ساعت بستری، او را به بند عمومی زندان وکیل‌آباد انتقال داده‌اند.

 • بیانیه جمعی از معترضان داخل ایران

موسسه ترویج جامعه باز بیانیه «جمعی از معترضان در ایران» را منتشر کرده که در آن با بیان این که «باور کنیم که این نظام فاسد و واپس‌گرا به پایان رسیده»، تأکید شده است: «فراموش نمی‌کنیم راه انقلاب، راهی است که در تمام این سال‌ها مشعل آن را شاهزاده رضا پهلوی و شهبانو فرح پهلوی به عنوان مهمترین رهبران مخالف جمهوری اسلامی روشن نگاه داشته‌اند.»

در این بیانیه آمده است: «باورمندیم ایشان مهمترین محور قابل اعتماد برای اتحاد و سقوط جمهوری اسلامی و تشکیل یک نظام دموکراتیک در ایران هستند.»

 • ادعای مقامات درباره دو تن از کشته‌شدگان

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران به نقل از دادستان همدان ادعا کرد که نگین عبدالملکی، دانشجوی کشته شده در همدان به دلیل «مصرف مشروبات الکی تقلبیِ دست‌ساز» درگذشته است.

نگین عبدالملکی، دانشجوی ۲۱ ساله اهل قروه در دانشگاه صنعتی همدان بود که بنا بر گزارش‌ها، در روز ۲۰ مهر در جریان اعتراضات همدان «پس از ضربات متعدد باتوم به سر، دچار خون‌ریزی شده و در خوابگاه دانشجویی جان باخت.»

همچنین، خبرگزاری تسنیم، دیگر رسانه نزدیک به سپاه پاسداران درباره آرنیکا قائم مقامی، به نقل از آنچه اظهارات پدرش خوانده شده، ادعا کرد که او «۱۰ روز قبل از پنجره اتاق‌ خواب خود به پایین پرتاب و به بیمارستان گلستان منتقل شده که پس از ۱۰ روز اقدامات درمانی، روی تخت این بیمارستان فوت کرده است.»

این در حالی است برخی منابع روز یک‌شنبه گزارش داد که آرنیکا قائم مقامی، نوجوان ۱۷ ساله، در روز شنبه «بر اثر ضربات باتوم از پشت سر جان سپرده» اما «مقامات امنیتی او را عمدا به بیمارستان ارتش بردند» و «به دروغ گفته شد از طبقه چهارم پرتاب شده است.»

 • اعتراضات دانشجویی

ویدئوی منتشر شده از دانشگاه مازندران در بابلسر، تهدید دانشجویان توسط یکی از مسئولان دانشگاه را ثبت کرده که می‌گوید «نیروها بیرون منتظر شما هستند، من دیگر کاری ندارم.»

ده‌ها تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان روز دوشنبه ۲ آبان، در اعتراض به جان باختن نگین عبدالملکی، دانشجوی ۲۱ ساله رشته مهندسی پزشکی این دانشگاه، بر اثر «ضربات باتوم به سر و جمجمه»، تجمع کردند.

دختران دانشجو نیز در دانشگاه آزاد همدان با شعار «آزادی آزادی آزادی» در محوطه دانشگاه راهپیمایی کردند.

دانشجویان دانشگاه زاهدان شعار دادند: «شعار هر ایرانی، زن زندگی آزادی»

سخنرانی علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در دانشگاه خواجه‌نصیر با شعار «سخنگو برو گم شو» و «سیستم فاسد نمی‌خوایم، مهمون قاتل نمی‌خوایم» از سوی معترضان همراه شد.

در دانشگاه تک‌جنسیتی الزهرا در تهران نیز ده‌ها دختر دانشجوی باحجاب و بی‌حجاب برای آزادی شعار دادند.

گزارش‌ها از دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) در تهران حاکی از آن است که همکاری حراست و بسیج برای تفکیک غذاخوری‌ها با مقاومت دانشجویان ناکام ماند و دختران و پسران دانشجو در یک محل با هم غذا خوردند. دانشجویان شعار می‌دهند: «دانشجو داد بزن، حقتو فریاد بزن.»

هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی شریف تهران در بیانیه‌ای درباره وقایع روز یک‌شنبه این دانشگاه، اعلام کرد برای آنچه «ایجاد و حفظ آرامش» نامیده شده، دانشجویانی که در «ارزیابی اولیه» انجام شده، «نقش کلیدی» در ایجاد ناآرامی داشته‌اند، تا اطلاع ثانوی «اجازه ورود به دانشگاه را نخواهند داشت.»

در دانشگاه چمران (جندی شاپور) اهواز، مرکز استان خوزستان، شمار قابل توجهی از دانشجویان با تجمع در محوطه دانشگاه ترانه «برای آزادی» را که به یکی از نمادهای اعتراضات سراسری ایران تبدیل شده، هم‌خوانی کردند.

در دانشگاه صنعتی همدان نیز دانشجویان شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» را تکرار کردند.

گروه قابل توجهی از دانشجویان نیز در دانشگاه اصفهان ترانه «برای آزادی» را هم‌خوانی کردند.

ده‌ها دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف در محوطه دانشگاه تجمع کردند و شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» دادند.

دانشجویان معترض در دانشگاه یادگار تهران نیز با شعار «آزادی آزادی آزادی» به اعتراض پرداختند.

در دانشگاه شهرکرد، دانشجویان تجمع‌کننده سرود «یار دبستانی» را هم‌خوانی کردند.

در پی اصرار دانشجویان بر شکستن تفکیک جنسیتی در سالن غذاخوری دانشگاه‌ها، روز دوشنبه مدیریت دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که سلف بسته است و دانشجویان باید در فضای عمومی یا در محوطه دانشگاه غذا را تحویل بگیرند و بخورند.

روز یک‌شنبه نیروهای بسیج تلاش کردن با چیدن میزهای سالن غذاخوری پشت در، از ورود دانشجویان دختر و پسر که می‌خواستند کنار هم غذا بخورند، جلوگیری کنند. دانشجویان با اصرار به سالن وارد شدند و شعار «آزادی آزادی آزادی» دادند. در جریان این تنش، تعدادی از شیشه‌ها شکسته شد.

حال مدیریت دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده که تا پایان «تعمیرات» و فراهم شدن «فضای آرامش»، امکان صرف غذا در «داخل سالن غذاخوری» وجود ندارد.

دانشجویان نیز در محوطه دانشگاه سفره پهن کردند و دختر و پسر کنار هم غذا خوردند.

اعتراض‌ها در دانشگاه صنعتی شریف ادامه دارد و دانشجویان شعارهایی از جمله «می‌جنگیم می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» می‌دهند.

در فلاورجان اصفهان نیز دانشجویان معترض خطاب به نیروهای حکومتی شعار «بی‌شرف بی‌شرف» سر داده شد.

 • بیانیه نویسندگان، هنرمندان، و کنشگران

شماری از نویسندگان، هنرمندان، و کنشگران در بیانیه‌ای با اعتراض به «اسارت و تهدید» اهالی فرهنگ، به نام ۴۷ تن از نویسندگان و روزنامه‌نگاران آسیب‌دیده اشاره کرده‌اند.

در این بیانیه که به امضای چهره‌هایی از جمله شهرنوش پارسی‌پور، شهیار قنبری، علی باباچاهی، داریوش آشوری، و اسماعیل نوری‌علا رسیده، تأکید شده است: «یقینا فهرست اسامی در همین حد و حدود نیست و تکمیل آن به حداقل‌هایی نیاز دارد که نظر به این اوضاع اسف‌بار و ویران‌گر، در انسداد نزدیک به کامل و دایمی اینترنت در ایران و عدم شفافیت عمدی‌ای که حاکمیت بر کلیت فضا تحمیل کرده، نمی‌توان عجالتا به گستردگی واقعی دامنه بازداشت غیرقانونی نویسندگان و دیگر فعالان حوزه نوشتن راه برد.»

پوران ناظمی، بهروز یاسمی، یلدا معیری، سعید هلیچی، مژگان اینانلو، و نیک یوسفی، از بازداشت‌شدگانی هستند که به نامشان در این فهرست اشاره شده است.

 • اعتراضات پزشکان

بر اساس گزارش‌ها، شمار قابل توجهی از پزشکان در شیراز روز دوشنبه تجمع کردند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند.

این تجمع با حمله نیروهای حکومتی و تیراندازی به سوی معترضان مواجه شد.

 • واکنش‌های جهانی

نامه‌ای با عنوان «فراخوان اقدام فوری برای توقف خشونت جمهوری اسلامی علیه کودکان در میان اعتراضات» از سوی گروه «کودکان کارون» خطاب به مقامات سازمان ملل متحد منتشر شده است.

این نامه که تاکنون به بیش از ۶۱ هزار «امضای الکترونیک» در سراسر دنیا رسیده و نسخه‌ای از آن برای «صدای آمریکا» ارسال شده، توسط فعالان حقوق کودک، فعالان حقوق بشر، حقوق‌دانان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و بسیاری از شهروندان ایران و ساکنان کشورهای مختلف امضا شده است.

 • ادامه بازداشت‌ها و نسبت دادن اتهام «محاربه»

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز دوشنبه اعلام کرد که کیفرخواست ۳۱۵ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران صادر شده و چهار نفر به «محاربه» متهم شده‌اند.

فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، روز دوشنبه اعلام کرد که دست‌کم ۶۲۸ تن در این استان در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، او با بیان این که ۶۸ درصد از بازداشت‌شدگان «با اخذ تأمین» آزاد شده‌اند، گفت که برای ۲۰۱ تن از آنان به اتهام «حضور موثر» در اعتراضات، کیفرخواست صادر شده است.

 • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز ۲۶ شهریور تا ۲۷ مهر ۲۴۴ نفر از جمله ۳۲ کودک جان خود را از دست داده‌اند و همچنین بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند. تا زمان تنظیم این خبر هنوز آمار موثق تازه‌ای در این رابطه منتشر نشده است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

 • 16x9 Image

  ساقی لقایی

  ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG