لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

آلمان مقامات جمهوری‌اسلامی و بستگان آنها را مشمول تحریم‌های بیشتری می‌کند


آلنا بربوک، وزیر امورخارجه آلمان - آرشیو
آلنا بربوک، وزیر امورخارجه آلمان - آرشیو

وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از اعمال دور جدیدی از تحریم‌های این کشور علیه مقامات جمهوری اسلامی و بستگان آن‌ها خبر داد.

آلنا بربوک، وزیر امورخارجه آلمان، چهارشنبه همزمان با چهلمین روز کشته‌شدن مهسا‌ امینی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آلمان محدودیت‌های بیشتری را بر مسئولان جمهوری اسلامی که نقش اساسی در سرکوب مردم معترض داشتند اعمال خواهد کرد. بربوک گفت که این تحریم‌ها شامل بستگان نزدیک مقام‌های جمهوری اسلامی نیز خواهد شد.

پیشتر برخی از رهبران اتحادیه اروپا هشدار داده بودند که تحریم‌های گسترده‌تری را علیه جمهوری اسلامی مد نظر دارند.

وزیر امور خارجه آلمان، همچنین به آماده‌سازی شرایط اعمال تحریم‌های بیشتر توسط سازمان حقوق‌بشر و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت ما در حال تهیه فهرستی از بستگان افراد مسئول در جمهوری اسلامی ایران هستیم و در تلاشیم که صدور روادید برای این افراد را محدود و ورودشان را به خاک اروپا دشوار کنیم.

بر اساس این تصمیمات، از این پس، صدور روادید برای دیپلمات‌های جمهوری اسلامی و برخی از وابستگان آنها تنها در موارد ضروری صادر خواهد شد.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به سرکوب وحشیانه معترضان توسط نظام اسلامی گفت که این رفتار نباید بدون عواقب باقی بماند. بربوک افزود که مدارک و مستنداتی در حال جمع‌آوری است و ما متعهد به دستور العمل شورای ویژه حقوق بشر خواهیم بود و از سازمان‌های غیردولتی در مستندسازی جنایات حمایت خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آلمان به محدود کردن روابط این کشور با ایران اشاره کرد و گفت ما پیش‌تر این روابط را به شدت محدود کردیم، اما با دولتی که چنین غیرانسانی عمل می‌کند، نمی‌توان «کسب و کار معمول» داشت. وی گفت ما روابطمان را بر اساس شرایط موجود تنظیم خواهیم داد.

روابط دیپلماتیک و تجاری آلمان با جمهوری اسلامی همواره محل نقد سیاستمداران این کشور بوده است. بسیاری از منتقدان تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی را ناکافی دانسته و دولت شولتس بخصوص آنالنا بربوک را به مماشات با جمهوری اسلامی متهم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG