لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

آمریکا مذاکرات با روسیه درباره سوریه را تعلیق کرد


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده روز دوشنبه روسیه را متهم کرد که به تعهدات توافق آتش بس در سوریه پایبند نبوده و اعلام کرد گفت‌وگوهای دیپلماتیک با مسکو با هدف یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه را تعلیق کرده است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ایالات متحده شرکت در کانال ارتباطی دوجانبه با روسیه را که برای حفظ توافق ترک مخاصمه (در سوریه) برقرار شده بود، به حالت تعلیق در آورده است.»

وی در ادامه گفت ایالات متحده برای اجرای توافق با سوریه با هدف کاهش خشونت ها در سوریه و امکان ارسال بدون مشکل کمک های انسان دوستانه و نیز انهدام سازمان های تروریستی فعال در سوریه، از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

به گفته جان کربی، با این حال روسیه در این مدت نتوانست به تعهدات خود - از جمله وظایف خود تحت قوانین بشردوستانه بین المللی و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد - عمل کند.

ادامه حملات نیروهای روسیه و سوریه در شهر حلب، به گفته آمریکا و همپیمانان آن، موجب شد آتش بس یک هفته‌ای، که از روز ۲۲ شهریور با هدف ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم حلب آغاز شد، بدون موفقیت به پایان برسد.

تشدید حملات پس از پایان آتش بس، انتقاد شدید جان کری وزیر خارجه آمریکا را برانگیخت و با این هشدار که گفت‌وگوها با روسیه در مورد سوریه در آستانه تعلیق است، گفت به فکر «گزینه‌های جایگزین» هستیم.

تعلیق مذاکرات واشنگتن با مسکو ساعاتی پس از آن اعلام شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیمان سال ۲۰۱۰ با آمریکا برای کاهش پلوتونیم ذخیره شده با کاربرد تسلیحاتی را به حالت تعلیق در آورد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید این تصمیم روسیه برای توقف یکجانبه توافق را «ناامید کننده» خواند.

آمریکا و روسیه بر سر مسائل مختلفی - از جمله اوکراین که روسیه در آن از جدایی طلبان حمایت کرده است، و همچنین جنگ داخلی سوریه که مسکو از دولت بشار اسد حمایت می کند - اختلافات جدی دارند.

با این حال پس از آغاز عملیات مستقیم نظامی روسیه در داخل سوریه در هشتم مهر ماه سال ۱۳۹۴، واشنگتن و مسکو برای پیشگیری از هرگونه برخورد ناخواسته میان نیروهای هوایی دو کشور در آسمان سوریه، اقدام به برقراری یک کانال ارتباطی نظامی کردند.

بر اساس بیانیه امروز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به منظور حفظ امنیت نیروهای آمریکایی و ادامه عملیات نظامی علیه گروه افراطی داعش در سوریه، این کانال ارتباطی با روسیه همچنان برقرار خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG