لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

کری: همچنان پیگیر صلح در سوریه هستیم؛ ۶ نفر دیگر در حلب کشته شدند


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده گفت با اینکه آمریکا تماس‌های مستقیم با روسیه در مورد آتش بس سوریه را به حالت تعلیق در آورده است، واشنگتن همچنان پیگیر برقراری صلح در سوریه است.

وزیر خارجه آمریکا این موضوع را روز سه شنبه ۱۳ مهر اعلام کرد اما به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری سیاست جدیدی برای جایگزینی تلاش‌های دوجانبه دیلپماتیک با روسیه ارائه نداد. آقای کری روسیه را مسئول طولانی شدن جنگ سوریه دانست و اشاره کرد که مسکو به استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش بی توجهی کرده است.

جان کری گفت واشنگتن و مسکو همچنان در مورد سوریه در قالب گفتگوهای چندجانبه مذاکره خواهند کرد و اطمینان حاصل خواهند کرد که جنگنده هایی که در آسمان سوریه پرواز می کنند، مسیرهای همدیگر را تصادفی قطع نکنند.

آقای کری در توضیح اینکه چرا آمریکا تماس‌های دوجانبه دیپلماتیک با روسیه در مورد سوریه را به حال تعلیق در آورده است، گفت روسیه دیپلماسی را رد کرده و در عوض کمک به دولت بشار اسد برای دستیابی به یک پیروزی نظامی بر گروه های شورشی را انتخاب کرده است.

سوریه: ۶ نفر در مناطق تحت کنترل دولت در حلب کشته شدند

در همین حال به گفته فعالان سوری نیروهای دولتی سوریه روز سه شنبه به حملات خود به مناطق شرقی حلب که تحت کنترل نیروهای شورشی است ادامه دادند.

اما رسانه دولتی سوریه گزارش داد مناطق تحت کنترل دولت در حلب مورد حمله توپخانه ای قرار گرفت و که به گفته این رسانه، منجر به مرگ ۶ نفر از جمله دو دانشجو در پردیس یک دانشگاه شد. رسانه دولتی همچنین گفت ۴۷ نیز مجروح شدند.

اما «سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن که اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد می گوید حمله به «دانشکده علوم» دانشگاه شهر حلب منجر به کشته شدن دو دانشجو شد.

همچنین روز سه شنبه فعالان گفتند تعداد کشته شدگان حمله انتحاری دوشنبه شب به یک عروسی در شهر کردنشین حسکه در روز دوشنبه دست کم به ۳۴ نفر افزایش یافت. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. داعش بدون اشاره به مراسم عروسی گفت به یک حزب کردی حمله کرده است.

مخالفت روسیه با ایجاد محدودیت پروازی بر فراز حلب

روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد مذاکرات در مورد پیش نویس قطعنامه ای با هدف برقراری آتش بس فوری در حلب را آغاز کرد و خواستار توقف همه پروازهای نظامی برفراز این شهر شد. اما روسیه که عضو دائم شورای امنیت است فورا با این پیشنهاد مخالفت کرد.

نماینده روسیه در سازمان ملل گفته است اگر به خاطر اقدامات مسکو نبود «پرچم سیاه» بر فراز دمشق برافراشته شده بود؛ که اشاره او به پرچم «دولت اسلامی» است.

بیش از ۲۵۰ هزار نفر از مردم حلب در مناطق تحت کنترل شورشیان هستند که تحت محاصره و حمله نیروهای دولتی سوریه و متحدانش از جمله روسیه قرار گرفته اند و از کمبود مواد غذایی، آب آشامیدنی و دارو رنج می برند.

جنگ داخلی سوریه که ۵ سال و نیم طول کشیده حدود ۵۰۰ هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها سوری را آواره کرده است. در جریان این جنگ گروه «دولت اسلامی» یا داعش مناطقی در این کشور را تصرف کرد و به یک تهدید تروریستی جهانی تبدیل شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG