لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

همزمان با تحرکات فرانسه: پوتین برای گفتگو درباره سوریه به پاریس می‌رود


نشست خبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در کاخ کرملین در مسکو - ۵ آذر ۱۳۹۴
نشست خبری ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (راست) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در کاخ کرملین در مسکو - ۵ آذر ۱۳۹۴

رسانه‌های روسیه روز پنجشنبه به نقل از وزیر خارجه آن کشور گزارش دادند که رئیس جمهوری روسیه اواخر مهر ماه برای گفت‌وگو با همتای فرانسوی خود درباره بحران سوریه، به پاریس خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه‌های روسی از قول سرگئی لاوروف نوشته‌اند که ولادیمیر پوتین قرار است روز ۱۹ اکتبر (۲۸ مهر ماه) با فرانسوا اولاند درباره راه‌های پایان دادن به جنگ داخلی سوریه گفت‌وگو کند.

بر اساس این گزارش‌ها، وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو برای بازگرداندن اوضاع در سوریه به حالت عادی، هر کاری را که بتواند انجام می‌دهد و همچنین حاضر است پیشنهاد پاریس در این راستا را بررسی کند.

این خبر پس از آن اعلام شد که به دنبال تعلیق مذاکرات آمریکا و روسیه با هدف یافتن راهی برای پایان دادن به خشونت‌ در سوریه، فرانسه تحرکات دیپلماتیک جدیدی را برای حل بحران سوریه و همچنین اوکراین آغاز کرده است.

ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه که برای گفت‌وگو با مقام‌های ارشد دولت روسیه درباره طرح کشورش برای برقراری آتش بس فوری در سوریه به مسکو سفر کرده است، پیشتر در روز پنجشنبه با همتای روس خود دیدار کرد .

رسانه‌های فرانسوی گزارش داده‌اند که طرح پاریس برای برقراری آتش بس در حلب و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به آن شهر، قرار است اواخر هفته آینده در چارچوب پیش نویس قطعنامه‌ای رسما به شورای امنیت ارائه شود.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نشستی در مورد قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا برای «توقف همه پروازهای نظامی در آسمان حلب در سوریه» گفت‌وگو کردند؛ که با واکنش منفی روسیه روبرو شد.

ادامه حملات نیروهای روسیه و سوریه در شهر حلب، به گفته ایالات متحده و همپیمانان آن، موجب شد آتش بس یک هفته‌ای، که از روز ۲۲ شهریور با هدف ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم حلب آغاز شد، بدون موفقیت به پایان برسد.

روسیه از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند و آمریکا از گروه‌های مخالف آن. واشنگتن، مسکو و دمشق را مسئول ناکامی آتش بس می‌داند و گفت‌وگوهای دیپلماتیک خود با روسیه در این زمینه را تعلیق کرده است.

شهر حلب در شمال سوریه، بین نیروهای دولتی و مخالفان تقسیم شده است و بخش شرقی آن که در اختیار مخالفان است، تحت محاصره قرار گرفته و نهادهای بین‌المللی در مورد بروز فاجعه انسانی در آن هشدار داده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG