لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

شورای امنیت خواستار خلع سلاح «دولت اسلامی» و «جبهه النصره» شد


عکس آرشیوی از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای که روز جمعه با اجماع اعضای آن شورا به تصویب رسید، شش نفر که به خاطر جذب نیرو برای پیوشتن به پیکارجویان در عراق و سوریه و نیز حمایت مالی از آنها تحت تحریم قرار داد.

این قطعنامه، که پیش‌نویس آن توسط بریتانیا تهیه شده بود، همچنین خواستار خلع سلاح و انحلال فوری همه گروه‌های مرتبط به القاعده شده است و به دیگر افراد و گروه‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، هشدار داده است که هدف تحریم‌های بیشتری قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این قطعنامه در واکنش به حملات اخیر گروه افراطی «دولت اسلامی»، که بخش‌های بزرگی از شرق سوریه و شمال و غرب عراق را به تصرف خود درآورده و با بی‌رحمی به کشتار غیرنظامیان پرداخته و صدها هزار نفر را ناچار به ترک محل سکونت خود کرده، تنظیم شده است.

قطعنامه امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین پاسخی است به تحرکات فزاینده تروریستی سایر گروه‌ها، از جمله جبهه النصره، گروه مرتبط با القاعده، در سوریه.

مارک لیال گرانت سفیر بریتانیا در سازمان ملل، که کشورش پیش‌نویس قطعنامه مصوب امروز را تنظیم کرده است، گفت «این قطعنامه نمایانگر طرد گسترده گروه‌های تروریستی توسط جامعه بین‌الملل و عزم آن برای پاسخگویی به آنها است.»

وی در ادامه افزود تصویب این قطعنامه این پیام را ارسال می‌کند که جامعه بین‌المللی «تحرکات تروریستی بی‌رحمانه و بدون‌فکر» گروه موسوم به دولت اسلامی را بطور قاطع محکوم می‌کند، ایدئولوژی افراطی آن را رد می‌کند و برای مقابله و انحلال آن متحد است.

سامنتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در این زمینه گفت تصویب این قطعنامه نشان‌دهنده آمادگی جامعه بین‌الملل برای اقدام علیه آنهایی که برای مقاصد خود به سلاح متوسل می‌شوند و نیز آنهایی که از آنها حمایت می‌کنند، است.

به گزارش آسوشیندپرس، اسامی شش نفری که در این قطعنامه تحریم شده‌اند و از این به بعد با ممنوعیت سفر در سراسر جهان و همچنین توقیف دارایی‌هایی‌شان در هر کجای دنیا که باشد روبرو هستند، عبارتند از عبدالرحمان محمد ظفر الدبیدی الجهانی (از رهبران جبهه النصره)، حجاج بن فهد العجمی (از فعالان برای جلب حمایت مالی از پیکارجویان خارجی در عراق و سوریه)، ابو محمد العدنانی (سخنگوی گروه دولت اسلامی)، سعید عارف (افسر پیشین ارتش الجزایر و از فرماندهان جبهه النصره در سوریه)،

عبدالمحسن عبدالله ابراهیم الشارخ (از اعضای کلیدی جبهه النصره) و حمید حمد حمید العلی.

این قطعنامه همچنین از کمیته شورا می‌خواهد که بر اجرای تحریم‌ها نظارت کند و هر کسی که به نحوی از گروه‌های دولت اسلامی و جبهه النصره حمایت می‌کند را مشمول تحریم نماید.

XS
SM
MD
LG