لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۳

شورای امنیت سازمان ملل تحولات عراق را بررسی می کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بررسی وضعیت عراق تشکیل جلسه می دهد. گروه شورشی سنی «دولت اسلامی در عراق و شام» چندین شهر عراق را تصرف کرده و سعی می کند به سمت بغداد پیشروی کند.

پیش از جلسه روز پنجشنبه، شورای امنیت در بیانیه ای به شدت از شبه نظامیان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) به خاطر حمله به موصل انتقاد کرد.

اعضای شورای امنیت گفتند هیچ اقدام خشن و یا ترورستی نمی تواند مسیر عراق به سمت صلح و دموکراسی را معکوس کند.

در همین حال، ایالات متحده آمریکا در حال بررسی چگونگی کمک به عراق برای پاسخ به حملات شبه نظامیان سنی است که کنترل شهرهای موصل، تکریت و فلوجه را بدست گرفته اند.

مقامات آمریکایی که مایل به افشای نامشان نبودند، گفتند یکی از گزینه های در حال بررسی، اعزام پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین) به عراق است. بر اساس گزارش ها، دولت عراق از آمریکا خواسته است که در جنگ علیه شورشیان به این کشور کمک کند.

جاش ارنست، معاون سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا گفت همه کمک های مناسب به عراق برای مبارزه با امارت اسلامی در عراق و شام ادامه می یابد. او جزئیات این کمک ها را اعلام نکرد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق و اثیل نجیفی، استاندار نینوا از مردم خواستند تا کنترل موصل، دومین شهر بزرگ عراق را پس بگیرند.

شبکه خبری سی ان ان، در گزارشی اعلام کرد امارت اسلامی در عراق و شام در پیامی صوتی، فردی که گمان می رود سخنگوی این گروه است، وعده داد گروهش در شهرهای بیشتری از جمله بغداد و کربلا درگیر شود. سی ان ان گفت نمی تواند صحت و اعتبار، تاریخ و یا زمان این پیام را تایید کند.
XS
SM
MD
LG