لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

هشدار شورای امنیت سازمان ملل به گروه موسوم به «دولت اسلامی»


عکس آرشیوی از اعضای گروه افراطی سنی موسوم به «دولت اسلامی» در عراق
عکس آرشیوی از اعضای گروه افراطی سنی موسوم به «دولت اسلامی» در عراق

شورای امنیت سازمان ملل متحد به گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» هشدار داد که ممکن است به دلیل آزار اقلیت‌ها در عراق، متهم به «ارتکاب به جنایت علیه بشریت» شود.

گروه اسلامگرای سنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در ماه ژوئن میلادی (خرداد ماه)، بخش‌های وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، و مدتی بعد در اوایل تیر ماه تشکیل یک خلافت یا دولت خودخوانده اسلامی را اعلام کرد و گروه‌های اقلیت در مناطق تحت کنترل خود را کشته یا ناچار به خروج از آن مناطق کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت گروه نه فقط عراق، بلکه سوریه، و همینطور صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

در این بیانیه آمده است «حملات گسترده یا سیستماتیک علیه غیرنظامیان به دلیل پیشنیه قومی، مذهبی یا باورهای اعتقادی آنها می‌تواند به معنای جنایت علیه بشریت باشد.»

این بیانیه بویژه به وضعیت جامعه ایزدی (یا یزیدی) عراق اشاره می‌کند، که از یک دیانت باستانی که ریشه در مذهب زرتشتی دارد، پیروی می‌کنند. «دولت اسلامی» هفته گذشته اعلام کرد تمام ایزدی‌ها، که آنها را «کافر» تلقی می‌کند، باید به اسلام روی آورند، در غیر این صورت با مرگ روبرو خواهند شد.

از آن هنگام هزاران ایزدی از استان نینوا گریخته‌اند و به کوهستان‌های سنجار، در شمال غربی عراق، پنهان برده‌اند و با گرسنگی و مرگ روبرو هستند.

شورای امنیت سازمان ملل چنین حملاتی، و نیز حملات علیه مسیحیان و دیگر اقلیت‌ها را به شدت محکوم کرد و از رهبران عراق می‌خواهد بر شکاف‌ها و اختلافات سیاسی غلبه کنند و دولتی فراگیر، که توانایی برخورد با چالش‌های جاری کشور را داشته باشد، تشکیل دهند.

بیانیه شورا همچنین از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خوایت مجازات‌ها و تحریم تسلیحاتی علیه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی و گروه‌های وابسته به آن را اجرا کنند.

XS
SM
MD
LG