لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

هشدار رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل از براه انداختن «حمام خون» توسط دولت اسلامی


شاهزاده زید بن رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
شاهزاده زید بن رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

رئیس جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از قدرت‌های جهانی خواست تا از جان زنان و مردان عضو اقلیت‌های قومی و مذهبی – که هدف حملات وحشیانه شورشیان «دولت اسلامی» قرار گرفته‌اند – محافظت کنند.

شاهزاده زید بن رعد الحسین، اهل اردن نخستین مسلمانی است که ریاست شورای حقوق بشر سازمان ملل را برعهده گرفته‌ است. وی روز دوشنبه از جامعه جهانی خواست تا تلاش خود را روی پایان دادن به جنگ در دو کشور سوریه و عراق – که روز به روز بیشتر به هم گره می‌خورد – و نقض حقوق بشر در نقاط دیگری مثل اوکراین و غزه متمرکز کنند.

شورشیان افراطی سنی دولت اسلامی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف درآورده‌ و خلافت اسلامی اعلام کرده‌اند. شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو هفته گذشته موافقت کرد که گروهی را اعزام کند تا درباره قتل‌ها و دیگر جنایات دولت اسلامی «که در ابعادی غیرقابل تصور» انجام گرفته، تحقیق کنند.

به نوشته رویترز، شاهزاده زید که پیشتر سفیر اردن در سازمان ملل بود، در نخستین سخنرانی‌اش در شورای حقوق بشر، گروه دولت اسلامی را «تکفیری» خواند – به معنی سنی‌های متعصبی که غیرسنی‌ها را «مرتد» می‌دانند و ریختن خونشان را مباح می‌شمارند. آقای زید گفت:

«آیا آن‌ها (دولت اسلامی) اعمالی نظیر قتل‌ عام وحشیانه اسرا را شجاعانه می‌دانند؟ آن‌ها با این کارشان تنها روش حکومت دولت تکفیری را، که می‌خواهند در آینده پیاده کنند، نشان می‌دهند. حکومتی با توحش و پستی، حمام خونی که برای مردمی که تکفیری نیستند در آن پناهگاهی وجود ندارد.»

آقای زید از دولت و نخست‌وزیر جدید عراق خواست تا برای شکایت و درخواست رسیدگی به جنایاتی که داعش در آن کشور مرتکب شده، به دیوان جنایی بین‌المللی بپیوندند: «به ویژه اقدام برای حفظ جان اقلیت‌های مذهبی و قومی، کودکان، و زنان فوریت دارد.»

نمایندگان سوریه و عراق در سخنرانی‌های جداگانه‌ای خواستار مبارزه علیه «گروه‌های تروریستی» و جلوگیری از سرازیر شدن اسلحه و منابع مالی برای شورشیان اسلامگرا در کشورشان شدند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین خواستار پایان دادن به حصر هفت ساله نوار غزه از سوی اسرائیل شد و گفت ساکنان کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه شایستگی آن را دارند که در آسوده و بدون دغدغه، فارغ از ساخت و ساز یهودی‌نشین‌های غیرقانونی و آنچه که وی «اِعمال زور بیش از حد» بر آنان خواند، زندگی کنند، «و مردم اسرائیل هم حق دارند آزادانه و در امان از راکت ‌پراکنی‌های بی‌هدف زندگی کنند.»

شاهزاده زید در ارتباط با وضعیت اوکراین گفت از شروع جنگ در فروردین ماه، دست کم ۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. وی از دولت کیف، گروه‌های شبه‌نظامی، و کشورهای همسایه از جمله روسیه خواست تا از جان غیرنظامیان حفاظت کنند و قوانین بین‌الملل را محترم بشمارند.

XS
SM
MD
LG