لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

گزارش سازمان ملل از جنایت علیه بشریت توسط داعش و دولت سوریه


نمایی از ساختمان سازمان ملل متحد در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا
نمایی از ساختمان سازمان ملل متحد در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا

یک کمیسیون مستقل سازمان ملل متحد از احتمال استفاده دولت سوریه از «گاز کلر» برای حمله به غیرنظامیان خبر داد و در عین حال اعلام کرد که گروه «دولت اسلامی» نیز با حمله به غیرنظامیان در بخش‌هایی از سوریه، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل که روز چهارشنبه منتشر شد، بطور مشخص می‌گوید زمینه‌های معقولی وجود دارد که باور کرد نیروهای وفادار به بشار اسد در ماه آوریل (بهار امسال) ۸ بار از یک ماده شیمیایی، احتمالا گاز کلر، علیه غیرنظامیان در روستاهای شمال سوریه استفاده کرده‌اند.

بنابر این گزارش، قربانیان و مسئولان پزشکی عوارض ناشی از بکارگیری مواد شیمیایی را توصیف کردند و شاهدان نیز گفتند، بی درنگ، پس از آن که دیدند هلیکوپترهای دولتی در فاصله روزهای ۱۱ تا ۲۹ آوریل (۲۲ فروردین تا ۹ اردیبهشت) ۸ بار از بمب‌های بشکه‌ای در نواحی مسکونی در استان‌های ادلیب و حما استفاده کردند، و بویی شبیه بوی گاز کلر استشمام کردند.

این کمیسیون همچنین به قتل‌های گسترده و سیسماتیک غیرنظامیان توسط گروه موسوم به «دولت اسلامی»، که اینک بخش‌هایی از شمال و شرق سوریه را در کنترل خود دارد، اشاره کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره نوشت، یافته‌های کمیسیون به این معنا است که مقامات سازمان ملل متحد اینک بر این باور هستند که گروه «دولت اسلامی» مرتکب جنایت علیه بشریت در سوریه و عراق شده است.

این گزارش، که بر ۴۸۰ مصاحبه، سند و مدرک استوار است، به ده‌ها مورد اعدام‌های علنی در حلب و رقه در جریان جنگ خونین و پیچیده داخلی در سوریه، که سازمان ملل متحد می‌گوید در آن بیش از ۱۹۰ هزار نفر کشته شده‌اند، اشاره می‌کند و می‌افزاید: گزارش‌ها حاکی است، در حالی که گروه دولت اسلامی بسیاری را به نقض قوانین مذهبی متهم کرده و سپس آنها را گردن می‌زدند یا از فاصله نزدیک با شلیک گلوله می‌کشتند، گروهی از مردم، از جمله کودکان، به تماشا می‌ایستادند.

عکس‌هایی که روز چهارشنبه در اینترنت منتشر شد، حوادث پس از استیلای گروه افراطی دولت اسلامی بر پایگاه هوایی «طبغه» در استان رقه را نشان می‌دهد. در یکی از آن عکس‌ها، مردان مسلح هنگام تیراندازی به ۷ مردی که در مقابل آنها زانو زده‌اند، دیده می‌شوند.

گزارش کمیسیون مستقل سازمان ملل متحد همچنین تاکید می‌کند، نیروهای دولت بشار اسد به ارتکاب جنایت علیه بشریت، از طریق کشتارهای جمعی، قتل‌های سیستماتیک، شکنجه، تجاوز جنسی و ناپدید شدن‌های افراد ادامه می‌دهند. جناح‌های دیگری که با دولت اسد می‌جنگند نیز مرتکب کشتارهای جمعی و جنایت‌های جنگی می‌شوند.

روز دوشنبه، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت گزارش‌ها حاکی است مردان مسلح گروه دولت اسلامی، بیش از ۶۷۰ زندانی در شهر موصل در عراق را کشتند و به اقدامات وحشتناک دیگری، که به منزله جنایت علیه بشریت است، دست زدند.

خانم پیلای افزود گروه دولت اسلامی و دیگر پیکارجویان متحد آن، روزانه مرتکب «نقض فاحش و دهشتناک حقوق بشر» در عراق می‌شوند.

XS
SM
MD
LG