لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

گزارشگر سازمان ملل: سه چهارم مردم جهان با محدودیت مذهبی روبرو هستند


احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق مذهبی - آرشیو
احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق مذهبی - آرشیو

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق مذهبی می‌گوید سه چهارم مردم جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که یا حقوق مذهبی و اعتقادات آنها با محدودیت روبروست ، یا با «سطح بالایی از تخاصم در جامعه در زمینه مذهب یا اعتقاداتشان» مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، احمد شهید در سخنانی در نشست کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن بیان این مطلب گفت «عدم تحمل مذهبی» موضوعی رایج و متداول در سطح جهانی است و خاطرنشان کرد که این رویکرد رو به افزایش هم هست.

به گفته گزارشگر این نهاد بین المللی، بیش از ۷۰ کشور جهان در حال حاضر قوانین «ضد کفرگویی» دارند که می‌توانند بر خلاف استانداردهای بین المللی حقوق بشری در جهت محدود کردن و سرکوب اندیشه‌ها و دیدگاه‌های انتقادی در آن جوامع بکار گرفته شوند.

احمد شهید – سیاستمدار پیشین اهل مالدیو که تا یک سال پیش مسئولیت نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران را بر عهده داشت – خواستار لغو این قوانین در آن کشورها و همچنین لغو هر قانونی در هر کشوری که آزادی مذهب و اعتقادات مردم را محدود می‌کند شد.

وی درعین حال از مسئولان این گروه از کشورها خواست «توجه ویژه‌ای» به وظیفه خود برای محافظت از اقلیت‌های مذهبی در کشورهایشان کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG