لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

آمریکایی ها احتمالا بیش از هر زمانی در برابر مسلمانان روادار هستند


خلاصه مقاله ای از پال پیترسن در وال استریت جورنال

برخلاف آن چه این روزها در رسانه های لیبرال جریان اصلی در آمریکا تکرار می شود که شکیبایی تاریخی آمریکایی در برابر تنوع مذاهب شامل دیانت اسلام نمی شود، نتایج پژوهش جدید موسسه «اجوکیشن نِکست» واقعیت دیگری را بازگو می کند.

در یک نظرسنجی از آمریکایی ها پرسیده شده است: «آیا با دادن مجوز به یک گروه از دانش آموزان مسلمان برای برپایی باشگاهی پس از ساعات مدرسه دولتی موافقید یا مخالف؟»

موسسه « اجوکیشن نِکست» دقیقا همین پرسش را در سال ۲۰۰۸ پرسیده بود. این سوال به این جهت تنظیم شده بود که دیوان عالی آمریکا در سال ۲۰۰۱ طی حکمی ممنوعیت برپایی چنین باشگاه هایی را نقض آزادی مذهب دانش آموزان اعلام کرده بود.

برای مقایسه این پژوهش با گروه دیگری هم انجام گرفت و از آن ها درباره دانش آموزان «مذهبی» متعلق به هر دینی به طور کلی سوال شد.

در سال ۲۰۰۸، پنجاه و هشت درصد موافق و ده درصد مخالف برپایی چنین باشگاه های مذهبی بودند. امروز هم کماکان اکثریت موافق برگزاری این باشگاه ها هستند. هر چند نسبت مخالفان سه درصد افزایش یافته و از موافقان سه درصد کاسته شده است.

اما درباره برپایی باشگاه هایی برای دانش آموزان مسلمان، حمایت از آن ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

در سال ۲۰۰۸، تنها ۲۷ درصد از پاسخ دهندگان موافق و ۲۳ درصد مخالف برپایی باشگاه های دانش آموزان مسلمان بودند. امروز، رواداری برای برپایی باشگاه های دانش آموزان مسلمان به ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است. مخالفان البته چهار درصد بیشتر شده اند و به ۲۷ درصد رسیده اند.

در واقع رواداری برای برپایی باشگاه های دانش آموزان مسلمان که هشت سال پیش تقریبا موافقان و مخالفانش برابر بودند اینک به نسبت دو به یک به نفع موافقان تغییر کرده است.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG