لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: وضعیت حقوق بشر در ایران نگران کننده است


زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ایران را یکی از کشورهای نگران کننده در زمینه رعایت حقوق بشر برشمرده است.

آقای حسین روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور در سخنانی در در شورای حقوق بشر در ژنو، از محدودیت شدید آزادی عقیده و بیان و دستگیری مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی نام برده است. کمیسرعالی حقوق بشر اشاره به بد رفتاری گسترده با زندانیان کرده و گفته است حتی قوه قضائیه بسیار غیرانسانی با مجرمان برخورد می‌کند.

او گفت که ایران بالاترین میزان اعدام در جهان را داشته که بسیاری از آنها در رابطه با مواد مخدر بوده، اما اینگونه جرائم در جهان مستحق اعدام شناخته نمی‌شوند.

ایران یکی از چند کشوری بود که آقای حسین در سخنان خود در شورای حقوق بشر در ژنو، به مناسبت شروع آخرین سال خود در این سمت، در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان مطرح کرد.

وضعیت حقوق بشر در ایران در سالهای اخیر انتقاد بسیاری از نهادهای بین‌المللی و مدافع حقوق بشر را برانگیخته است. آمار بالای اعدام‌ها، سرکوب اقلیت‌های مذهبی و قومی، نقض آزادی بیان و زندانی کردن دگراندیشان و فعالان مدنی از جمله رفتارهای حکومت ایران است که مورد انتقاد قرار گرفته.

بخشی از تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر در ایران است. وزارت خارجه آمریکا اردیبهشت ماه گذشته در گزارشی از تحریم افراد و مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با نقض حقوق بشر، به کنگره ارائه کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار گزارش مفصلی به شرح موارد متعدد آزار و زندانی کردن مدافعان حقوق بشر در ایران پرداخت و اعلام کرد که دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران با مدافعان حقوق بشر همچون مجرمان و معاندان حکومت رفتار می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG