لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

پیشنهاد نماینده ویژه سازمان ملل برای تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی


برناردینو لئون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی
برناردینو لئون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی، پیشنهادی را برای تشکیل یک دولت وحدت ملی در لیبی، که می تواند نخستین گام به سوی پایان گرفتن چهار سال هرج و مرج و آشوب سیاسی باشد، اعلام کرده است.

برناردینو لئون روز جمعه در سخنانی در مراکش گفت "به باور ما این دولت می تواند موفق شود، و مردم لیبی باید از این فرصت تاریخی برای نجات کشور استفاده کنند."

بر اساس این پیشنهاد، فایض سراج یک عضو پارلمان مستقر در طرابلس، به عنوان نخست وزیر معرفی می شود. او سه معاون خواهد داشت، و شش وزیر هم شورای ریاست جمهوری را تشکیل خواهند داد.

با این حال، پیشنهاد دولت وحدت ملی با موانع عمده ای روبرو است. پارلمان های رقیب در طرابلس و در شرق لیبی باید آنرا تصویب کنند، گروه های شبه نظامی متخاصم در هر دو طرف نیز باید با آن موافقت کنند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از این پیشنهاد استقبال کرده است و از تمام طرف های سیاسی لیبی خواست آن را به سرعت تایید کنند.

آقای بان گفت "پس از ماه ها آشوب و ابهام، لازم است رهبران لیبی فرصتی را که برای گرداندن کشور به مسیر ایجاد دولتی که بازتاب روح و آرمان های انقلاب ۲۰۱۱ باشد فراهم آمده است، از دست ندهند."

لیبی بین یک دولت اسلامگرا که طرابلس را تصرف کرد و دولت خود را تشکیل داد، و دولتی که از شناسایی بین المللی برخوردار است و به شرق گریخت، تقسیم شده است. هرج و مرج به افزایش خشونت، تروریسم و فروپاشی صنعت نفت آن کشور منجر شده است.

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی، جناح های مختلف لیبی را ترغیب کرده اند که پیش از آن که گروه داعش یا دیگر گروه های تروریستی بتوانند از وضعیت کنونی بهره برداری کنند، با دولت وحدت ملی موافقت کنند.

XS
SM
MD
LG