لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

گفتگوهای صلح لیبی بدون نتیجه پایان یافت


گفتگوهای صلح میان دو گروه متخاصم لیبی عصر چهارشنبه بدون نتیجه پایان یافت اما فرستاده ویژه سازمان ملل می‌گوید طرفین عزم خود را جزم کرده‌اند که تا اوایل سپتامبر در زمینه تشکیل دولت وحدت ملی به توافق برسند.

در حال حاضر دو دولت در لیبی در حال تقابل با یکدیگر هستند: دولتی که جامعه بین‌المللی آن را به رسمیت شناخته است در شهر طبرق، و دولتی اسلام‌گرا که در طرابلس پایتخت آن کشور مستقر شده است.

به گفته محمد علی شعیب رئیس پارلمان دولت طبرق گفتگو با دولت اسلام‌گرای طرابلس مثبت و خلاقانه بود: «این اولین بار است که نمایندگان کنگره ملی لیبی در جلسه صلح شرکت می‌کردند. البته آنها شرایط و قیودی را مطرح کرده‌اند. ما نیز گفته‌ایم که وقتی ضمائم توافقنامه مطرح بشود راجع به آنها صحبت می‌کنیم. اگر آنها بخواهند به نقطه اول برگردند شانس معامله وجود ندارد اما امیدوارم تعادل را حفظ کنند. همه می‌دانند که آنها نباید این فرصت را از دست بدهند.»

صالح المخزوم معاون کنگره ملی لیبی در واکنش به نتایج اجلاس صلح گفت: «وجوه مشترک زیادی میان ما و گروه رقیب وجود دارد اما احساس می‌کنیم که آنها علاقه دارند هر چه زودتر به توافق برسیم زیرا شکاف بین قوه مجریه و قوه مقننه بحران شدیدی در لیبی بوجود آورده است.»

XS
SM
MD
LG