لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

دولت لیبی از کشورهای عرب درخواست اسلحه کرد


دولت لیبی که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود از کشورهای عرب درخواست اسلحه کرده است تا بتواند با یک گروه وابسته به دولت خلافت اسلامی (داعش) در آن روبرو شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه لیبی این درخواست را روز سه‌شنبه در جلسه فوق‌العاده اتحادیه عرب در قاهره مطرح ساخت و هشدار داد دولت او قادر نیست با داعش که قصد دارد پایگاهی در لیبی برقرار سازد، مقابله کند.

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای پس از نشست، کشورهای عضو را ترغیب کرد جداگانه یا گروهی به لیبی کمک کنند. مصر تاکنون چند بار به نواحی زیر کنترل دولت اسلامی (داعش) در لیبی حمله کرده است، از جمله پس از آن که ۲۱ گروگان مصری گردن زد، مصر سلسله حملات هوایی را علیه مواضع داعش در لیبی انجام داد.

مقامات اتحادیه عرب گفتند کشورهای عضو هفته آینده جلسه‌ای برای بحث درباره تشکیل یک نیروی مشترک عرب تشکیل خواهند داد.

لیبی از زمان سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی در ۲۰۱۱، در چرخه هرج و مرج گرفتار شده است و اینک بین یک پارلمان و دولت برگزیده در شرق، و یک دولت اسلامگرا در طرابلس تقسیم شده است.

لیبی از آن زمان تحت تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد قرار داشته است. شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس تحریمهای لیبی را تمدید کرد، اما بر اساس قطعنامه‌ای به کمیته تحریم‌ها اجازه داد هر درخواست دولت را برای مستثنی شدن از تحریم بررسی کند.

XS
SM
MD
LG