لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

سازمان ملل: کشورهای عضو با مسئله پناهجویان مسئولانه تر برخورد کنند


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد در واکنش به بحران مهاجرت از تمامی اعضای خود خواسته است برای برخوردی مسئولانه تر و عادلانه تر با مسائل انسانی صدها ميليون پناهجو و مهاجر در سراسر جهان يک ساختار جهانی ايجاد شود.

سازمان ملل متحد در اين فراخوان در برخورد با صدها ميليون پناهجو و آواره، پيشنهاد کرده است برای مقابله با تأثير بيگانه هراسی و نژادپرستی بر مذاکرات مربوط به پناهجويان، حاضر است خود رهبری اين حرکت جهانی را بر عهده بگيرد.

سازمان ملل متحد تخمين می زند در حال حاضر ۲۰ ميليون پناهجو در سراسر جهان وجود دارند و حدود ۴۰ ميليون نفر نيز در وطنشان آواره اند. از اين تعداد، ۸۶ درصد یا در کشورهای توسعه یافته، یا در کشورهای همسایه خودشان هستند.

آمارهای سازمان ملل متحد همچنين نشان می دهد، در حال حاضر حدود ۲۴۴ ميليون مهاجر در کشورهایی غير از زادگاهشان کار و زندگی می کنند.

سازمان ملل متحد می گويد، هدف از شکل گيری اين حرکت، مقابله با برخوردهای منفی و لحن های غير انسانی است که غالبا در گفت و گوهای مربوط به مسئله مهاجران ديده و شنيده می شود.

دبيرکل سازمان ملل متحد در اين رابطه ابراز نگرانی کرده است که کشورهای ديگری هم همچون مجارستان با کشيدن سيم خاردار در امتداد مرزهايشان از ورود پناهجويان جلوگيری کنند.

به گفته بان کی مون، واکنش های آلوده به نژادپرستی و بيگانه هراسی در برخورد با جنگ زدگان و فقرزدگان، و بطور کلی پناهجويان، به جايی رسيده است که ديگر گوش ها را آزار نمی دهد.

XS
SM
MD
LG